2022 – מחירי הדירות לאן?

אז מה הצפי לשנה הקרובה, האם מחירי הנדל"ן ימשיכו לנסוק? הקפטן קרא את ההערכות המומחים השונות ומשתף איתכם את השורה התחתונה. ספוילר – מחירי הדירות ימשיכו לעלות

אם הקפטן היה איל נדל"ן סביר שהוא היה מאוד מרוצה ממה שקורה בשוק הדיור. מחירי הבתים עלו בשנה החולפת בכעשרה אחוזים נוספים, והצפי לשנת 2022 הוא שהעלייה תימשך. גם מחירי השכירות נמצאים במגמת עליה ודירות באזורי הביקוש מוצעות להשכרה במחירים שלפני כמה שנים נראו כדמיוניים. אבל מאחר והקפטן לא איל נדל"ן, עדיין, הוא מרוצה פחות מהמגמה ששולטת בשוק ולא אמורה להיעצר בשנת 2022.

אם בעבר דובר על הורדת מחירי הדיור, הטרמינולוגיה בשנה שנתיים האחרונות השתנתה וכיום בכירי הענף והכלכלה בישראל מדברים על בלימת עליית מחירי הדיור, כאשר אף אחד לא חושב שבשנה הבאה עלינו לטובה ניתן באמת להוריד את מחירי הדירות באזורי הביקוש, וגם באזורים הסמוכים לאזורי הביקוש המרכזיים. רק לאחרונה אמר שר האוצר אביגדור ליברמן שעליה של 5-6% במחירי הדיור בשנת 2022 תיחשב כהישג, כאשר לא מעט ההערכות מצד אנשי מקצוע מדברות על עליית מחירים דו ספרתית באזורי הביקוש ועליה חד ספרתית באזורים עם ביקוש נמוך יותר. למרות תכנית הדיור של הממשלה החדשה, העברת התקציב והניסיון לייצר עוד התחלות בניה ועוד דירות לשוק שבו יש ביקוש שיא והיצע מוגבל, לכולם ברור שעוד לפני הקורונה, יעד הורדת המחירים היה קשה מאוד להשגה. הגעת הקורונה הפכה את האתגר לבלתי אפשרי מאחר וכל שלבי התכנון והביצוע התעכבו מה שיצר 'פקק תנועה' משמעותי והיצע קטן יחסית שעליו מתחרים הרבה אנשים עם חלום להגיע לדירה משלהם.

מגמה מעניינת באה לידי ביטוי גם באזורים הנמצאים מחוץ למרכז, לגוש דן, לשרון ולשפלה, וגם במקומות הנמצאים במרכז אך לא נחשבו כאזורים עם ביקוש גבוה: ככל שהזמן עובר מתחילים לצוץ פרויקטים של פינוי בינוי עם כדאיות כלכלית גם צפונית לחדרה, ודרומית לגדרה, כמו למשל באשדוד ואשקלון. המחירים בערים כגון לוד ורמלה עולים גם הם באופן חד ולא מעט זוגות רוכשים דירות בערים אלו מתוך הבנה שזו אולי ההזדמנות האחרונה לרכוש דירות באזורים הקרובים לאזורי הביקוש ולמרכז הכלכלי של ישראל.

הדעות חלוקות באם הסיבות המובילות לעליה במחירי הדיור הינן מצוקת הקרקעות, הבירוקרטיה, התנהלות המדינה והרשויות המקומיות, התנהלות היזמים, או שילוב של כמה מהסיבות הללו יחד. אולם כנראה שבמקרה הזה כולם שותפים למצב הנוכחי וכולם מקווים שרכבת עליית המחירים תיעצר, ושלא תיווצר כאן בועת נדל"ן שעלולה לפגוע במשק.

אז לכאורה, אחרי התחזית הלא אופטימית, זה הזמן לרכוש דירה, כי הרי ברור לכולם שהמחירים רק הולכים ועולים. אבל עליית המחירים מרחיקה עוד ועוד זוגות שלא יכולים לגייס הון ראשוני מספק, או חוששים מהעומס הכבד של המשכנתא שתלווה אותם ב 20-25 השנים הקרובות, וגורמת לרבים לוותר על חלום הדירה. הקפטן מקווה שאולי בשנת 2023, או בשנים הבאות אחריה, אכן תירשם ירידה יחסית במחירי הדיור, או לסרוגין, תיווצר השקעה היקפית משמעותית ופיתוח תשתיות באזורים מחוץ לאזורי הביקוש, באופן שייצר כדאיות למעבר דירה גם לאזורים אלה.