תבחרו לחסוך לילדים שלכם, זה ישתלם!

רוצים לחסוך כסף לילדים שלכם? לאפשר להם להתחיל ברגל ימין את ההתנהלות הכלכלית שלהם בחיים? הקפטן מניח שעל שתי השאלות הללו עניתם ב'כן' מוחלט. ובכן, אפשר לגרום לילדים שלכם לצאת לדרך הכלכלית שלהם עם קצת כסף שיעזור להם עם האתגרים הראשונים בחיים.

אז איך עושים את זה? נתחיל עם קצת רקע ומשם נתקדם לאפשרויות המרכזיות שעומדות בפני ההורים.

באופן כללי, החיסכון עבור ילדים יכול לשמש למגוון רחב של מטרות. מלימודים באוניברסיטה, ועד רישיון ורכישת רכב, וככל שתתחילו מוקדם יותר כך יצטבר יותר כסף שיכול לסייע לילד, וגם לכם, להתמודד עם השנים הראשונות בבגרותו שבהן ההכנסות של הילדים שלנו נמוכות/לא קיימות, בעוד הם עומדים מול מספר אתגרים שעלותם לא מבוטלת.

בניגוד לעבר ולזמן שבו ההורים שלנו הפקידו לתכנית חיסכון קבועה שנהנתה מריבית ותשואה חיובית ידועה ונמוכה, הריבית האפסית של היום מובילה את רוב החוסכים לנתיבי השקעה עם סיכון מסוים. לעיתים מדובר על סיכון נמוך מאוד, לעיתים גבוה, אך בשורה התחתונה המיקוד הוא בהשקעת סכום כספי לכלי חיסכון בסיכון עם אופק השקעה ארוך, על מנת להשיג תשואה ולהגדיל את החיסכון, כך שיצטבר בחשבון החיסכון של הילדים שלנו כמה שיותר כסף.

כמה כסף להפריש ובאיזה מתווה?

החל מחודש ינואר 2019 נכנסה לפועל תכנית ה'חיסכון לכל ילד', תכנית בה המדינה באמצעות הביטוח הלאומי פותחת תכנית חיסכון לילד ומפרישה מדי חודש 51 ₪ לחיסכון על שמו. צעד זה גורם לכך שכל ילד בישראל מקבל 'ספתח' שמבטיח עבורו סכום חסכון עתידי שיפדה כאשר יגיע לגיל 18, אשר יכול להגיע ל 11.300 ₪ אותם ניתן לפדות עם הגעת הילד לגיל 18 – ובנסיבות מיוחדות אף לפני גיל זה. להורים יש אפשרות להוסיף 51 ₪ נוספים שינוכו מסכום קצבת הילדים, אך יכפילו את הסכום שמופקד מדי חודש למען הילד. ישנם מספר אפיקי השקעה אליהם ניתן לנתב את הכסף וניתן לקבל עליהם מידע באתר הביטוח הלאומי, כאשר מומחים רבים ממליצים לנתב את הכספים דווקא למסלול באפיק השקעה בסיכון גבוה יותר מאחר ובטווח הארוך, רוב הסיכויים הם שההשקעה תשתלם והתשואה תהיה גבוהה.

במקביל לחיסכון מצד ביטוח לאומי כדאי להפריש מדי חודש סכום כלשהוא, אפילו קטן, לחיסכון נוסף עבור הילדים שלנו. גם כסף קטן מצטבר בסוף לסכום גדול, או לפחות משמעותי. את הכסף הנוסף שבחרנו לחסוך עבורם ניתן להשקיע במספר מסלולים שונים:

  1. הפרשת כספים ללא תקרת הפקדות שתתבצע בפוליסת חיסכון אשר מוצעת על ידי חברות הביטוח. חברות הביטוח מציעות מגוון מסלולי השקעה לחיסכון ברמות סיכון שונות. חברות הביטוח לוקחות עמלות של דמי ניהול וחשוב מאוד להתמקח על העמלות לפני החתימה והתחלת ההפקדות לחיסכון.
  2. ניתן גם להפריש את הסכום החודשי לטובת מסלול של קופת גמל להשקעה המאפשרת השקעה של עד 70.000 ₪ במגוון מסלולים עם סיכון משתנה. שימו לב שגם כאן ישנם דמי ניהול והפרשות אפשריות שחשוב להתמקח עליהם לפני שמתחילים להפריש כספים למסלול.
  3. אופציה אחרת אשר מוכרת היטב היא הפרשה חודשית קבועה לחשבון חיסכון בבנק. הריבית הנמוכה לא מאפשרת תשואה משמעותית, אם בכלל, אך יתכן והאופציה הזאת מתאימה יותר לאנשים בעלי נטייה לשמרנות גבוהה שלא רוצים לקחת סיכון ומעדיפים לדעת בדיוק כמה כסף הם חוסכים לילדים שלהם.

בהקשר זה יש להגיד שמומחים רבים ממליצים להתחיל בהפחתת וצמצום הסיכון החל מ – 3 שנים מהמועד שבו מתכוונים לפדות את הכסף, וזאת כדי למנוע סיכון שסמוך למועד פדיית הכסף ייווצר משבר כלכלי זמני שיפחית באופן משמעותי את הכסף שמוצמד למסלול השקעה בסיכון ונצבר בחשבון.

בשורה התחתונה, הקפטן מפציר בכם לבחור מסלול מתאים ולהתחיל לחסוך כסף לילדים שלכם, זה ישתלם.

אתם מוזמנים לקבל מידע נוסף דרך יועצי הקפטן שמחכים לכם באפליקציה