שמרו על פיצויי הפיטורין שלכם!

פוטרתם, התפטרתם והשגתם מכתב פיטורין? הקפטן מפציר בכם, אם נתונה בידיכם האופציה שלא לפדות את כספי הפיצויים שלכם, השתמשו בה

פיטורין מהעבודה אינם אירוע נדיר. עוד לפני תקופת הקורונה, אנשים רבים קיבלו את הבשורה הלא נעימה על סיום עבודתם בשל סיבות מגוונות. במקרים מסוימים ההודעה מגיעה בהפתעה, ובפעמים אחרות לא, אך בשורה התחתונה עבור רבים מאיתנו מדובר על אירוע שפוגע בנו מבחינה פיננסית. ולכן, במצב שכזה, אחד דברים הראשונים עליו חושבים אנשים שפוטרו הוא משיכה מיידית של כספי הפיצויים וזאת בכדי להמשיך ולשמור על תנאי מחיה טובים ולעמוד בהתחייבויות כספיות שונות. ובכן, קבלו עצה קטנה מהקפטן: תשתדלו – ככל האפשר – להימנע מהמעשה הזה מאחר ויש לו השלכות על העתיד הכלכלי שלכם.

אמנם מטרת הפיצויים הייתה בעבר לאפשר לכם ליהנות מסכום חד פעמי לצורך מציאת עבודה חדשה, אך כיום לאחר מספר רפורמות במשק הפנסיוני, מומלץ לשקול בכובד ראש את משיכת הכספים הללו.

הזכאות למשיכת כספי הפיצויים ניתנת לכל עובד אשר עבד במקום העבודה במשך שנה שלמה במידה ופוטר או התפטר בהתאם לסעיף 14 המאפשר לעובד להתפטר ולקחת חלק מהפיצויים שהמעסיק הפקיד לקופת הגמל ללא השלמת הפיצויים על ידי המעסיק. כלומר, צו הרחבה לפנסיה קובע כי על המעסיק לבצע הפקדה מינימלית לפיצויים בגובה 6% מהשכר המבוטח או השכר הממוצע במשק ובהתאם להסכם הקיבוצי. כאשר עובד מתפטר, הסעיף מאפשר לו לקבל את חלק הפיצויים שמעסיקו הפקיד אבל ללא השלמת פיצויים בגובה 8.3%. כלומר הוא יקבל את ה- 6% שמעסיקו הפקיד לקופת הגמל. במידה והמעסיק פיטר את העובד, המעסיק חייב לבצע השלמת הפקדה לפיצויים בגובה 2.33% נוספים ובכך מזכה את העובד ב 100% מהפיצויים. חשוב לציין שקיימים מצבים מסוימים בהם ניתן למשוך את כספי הפיצויים גם ללא פיטורין.

בגדול, יש כמה מסלולים למשיכת כספי הפיצויים, אולם חשוב לדעת שמעבר להשלכות שיש לפעולה על חבות בתשלומי מס, יש למשיכת הכספים גם השלכות על קצבת הפנסיה שלנו, לעיתים מדובר על השלכות דרמטיות ביותר שעשויות לקצץ את הפנסיה שלנו כמעט בחצי. פרט נוסף שכדאי להתעדכן בו לפני משיכת פיצויים הוא תקרת מס הכנסה למשיכת כספי פיצויים הפטורים ממס, אשר משתנה מדי תקופה.

אלו האפשרויות המרכזיות העומדות בפניכם למשיכת כספי הפיצויים ואלו ההשלכות הצפויות מבחינת ענייני מיסוי וקצבת פנסיונית:

רצף פיצויים לקצבה: אפשרות זאת מאפשרת לעובד לבצע משיכת כספי פיצויים הפטורים ממס באופן חד פעמי לאחר סיום העסקתו במקום העבודה, ואת יתרת הפיצויים עליהם הוא מחוייב במס הוא מייעד לקצבה. בדרך זו אתם יכולים להקטין את החבות המיידית במס ומצד שני לא להקטין יתר על המידה את הקצבה העתידית.

רצף זכויות מעסיקים: בחירה באפשרות הזאת גורמת להתחשבנות מס עתידית מאחר ורצף פיצויים מורה למס הכנסה לא להתחשבן כעת על הפיצויים, אלא לדחות את ההתחשבנות למועד עתידי. עובד שבוחר באופציה הזאת מודע לעובדה שיבצע משיכת פיצויים חד פעמית בעתיד.

משיכת כל הפיצויים החייבים והפטורים: מעבר לשלכות על תשלומי מס גבוהים יותר, למשיכת כל הפיצויים ישנה גם השלכה על הפנסיה שלכם כך שהקצבה החודשית שלכם בפנסיה עשויה להיחתך בשיעור של עד 40%. מכל האפשרויות, זאת האפשרות שיש לעשות ככל שאפשר כדי להימנע מבחירה בה.

בכל מקרה, אם אתם מגיעים למצב שבו אתם מוכרחים למשוך את כספי הפנסיה, או שאתם חושבים שאתם מוכרחים, כדאי להתייעץ עם אנשי מקצוע כגון מומחים פנסיוניים בכדי להבין את עלויות המס שאתם מחויבים אליהם, כמו גם את ההשפעה על הקצבה הפנסיונית החודשית שלכם.

הקפטן מאחל לכם שלא תגיעו למצב שבו אתם עומדים מול הדילמה הזאת, אך במידה ואתם ניצבים בפניה, התייעצו עם הגורמים הנכונים לפני שאתם מושכים את כספי הפיצויים.