שליטה עצמית וכוח רצון כמפתח להצלחה פיננסית

הקפטן סבור שלפעמים על מנת לזכות לנחת בחיים יש לאמץ הרגלים נוספים שהם מעבר למתן תשומת הלב להתנהלות כלכלית נכונה, חשוב לזכור כי יש היבטים אחרים שגם להם יש להקדיש את הזמן על מנת להגשים מטרות כאלו ואחרות.

הפעם הקפטן מעוניין להסב את תשומת ליבכם על הקשר שבין שליטה עצמית בחיים שלנו לבין כוח רצון. קשר שהוכח כאלמנט משמעותי להצלחה בחיים. אם שאלתם מה זה אומר להצליח בחיים ואיך ניתן לאמוד  הצלחה? בהגדרה גסה, מדובר בהצלחה בתחומים משמעותיים בחיים שלנו כמו בריאות, חיי משפחה, מימוש עצמי, קריירה ועוד.

אנשים עם שליטה עצמית יכולים לנתב טוב יותר את האנרגיה והעשייה שלהם למקומות מועילים, הם יתמידו, יעמדו בפיתויים, יתרחקו מדחיינות כי יבינו שזה מזיק להם, פחות ימרחו זמן ויגררו למעשי בטלה. הם פשוט יודעו להגדיר טוב יותר מה הם רוצים ולהצליח לעשות פעולות שיובילו אותם להצלחה. וכן, זה כולל גם הימנעות מקניה רגשית חסרת תועלת, שליטה על הוצאות לא הכרחיות, עמידה במסגרות ויעדים כלכליים כשהם עם יד על הדופק.

 

עד כמה שליטה עצמית מסייעת להצלחה בחיים?

מחקר שנערך באוניברסיטת סטירלינג שבסקוטלנד בקרב כ – 1500 ילדים בריטיים בגיל 7 מצא כי אלה עם רמת השליטה העצמית הגבוהה נהנו בבגרותם מהסתברות גבוהה יותר למצוא עבודה ולשמור עליה, בהשוואה לילדים עם רמת שליטה נמוכה.

המחקר שפורסם באמצע העשור הקודם בדק גם את הזמנים הקשים של המיתון בבריטניה בשנות ה – 80 וגילה שאלה שבילדותם היו חסרי שליטה עצמית סבלו הרבה יותר מאבטלה, היו הראשונים להיות מפוטרים וגם התקשו יותר לחזור לשוק העבודה לאחר תקופה של אבטלה.

חוסר השליטה או איבוד שליטה מסוים יכול להתפתח גם מאוחר יותר בעקבות אירועים מעצבים, לרוב שליליים, ולרוב יגרום לפגיעה באורח החיים – בין אם פגיעה נסבלת ומידתית, ובין אם באופן שפוגע בתפקוד היום יומי ובאורח החיים.

החדשות הטובות הן שמחקרים התנהגותיים מראים שבאמצעות מספר פעולות ניתן להילחם בחוסר השליטה. בתור התחלה, צריך לפתח מודעות לבעיה תוך בחינת ההתנהגות וזיהוי הדפוסים השליליים. לאחר מכן יש להתרחק ממצבים אלו על ידי זיהוי המצב הבעייתי ונקיטת פעולות שיסייעו לנו להימנע מחזרה לדפוסי הפעילות שבהם אנחנו יוצאים משליטה. אנחנו יכולים גם לעשות סימולציות ולתרגל באופן מבוקר את חיזוק השליטה העצמית. ניתן לעשות זאת על ידי יוגה ומדיטציות, ספורט, או ריטואל כלשהוא שמסייע להתגבר על הפעולות שמביאות לאיבוד השליטה העצמית. ולבסוף, תגדירו את התהליך, תבצעו מיפוי מטרות, תתרגלו, ותתעדו את ההצלחות שלכם. דעו לפרגן להצלחות האלה באמצעות רישום של חיזוק חיובי או אפילו תגמול סמלי ותהנו מתחושת החזרת השליטה בהגה של החיים לידיים שלכם.

 

איך ממנפים את כל זה לתועלת כספית?

כמו שציינו, מרגע שאתם שולטים בדחפים שלכם ומרגישים שכוח הרצון שלכם חזק, וגם יכולת העמידה שלכם בפיתויים והרגלים שליליים ישנים מתחזקת, יהיה לכם קל יותר להעתיק את התובנות הללו לעולם הפיננסי. אתם יכולים בקלות לפתח שליטה בהוצאות ולעבור לצרכנות נבונה בה אתם קונים מה שאתם באמת צריכים, ולא מתוך דחפים רגשיים שגורמים לסיפוק מיידי שנעלם מהר לטובת האכזבה מהמעשה ותחושת הכאב של החור בכיס.

במקום לקנות דברים מיותרים, תחסכו את העודפים שלכם מהמשכורת ושימו מעט כסף בצד. תכננו בקפידה את ההוצאות שלכם וקנו דברים שאתם באמת צריכים ובמקומות שמציעים את אותה הסחורה בפחות כסף. מרגע שתשלטו בעצמכם ותחזירו את השליטה בחיים שלכם, תראו כמה כסף תצליחו לחסוך באמצעות תכנון נכון והתגברות על הדחפים וההתנהגויות השליליות.

הקפטן יגלה לכם סוד נוסף, כשתצליחו לשלוט בעצמכם תגלו כמה כוח הרצון שלכם חזק ויודע לכוון אתכם למקום הנכון עבורכם בחיים, ולפתע תגלו כמיהה ורצונות לאלמנטים פחות חומריים או יותר נכון תמצאו את ה"נחמה" באפיקי חדשים בחיים שאין בהם בהכרח הוצאה כספית, וזה יחסוך לכם הרבה מאוד כסף.

אודות אופיר שמואל

אופיר הצטרף למשפחת דן אנד ברדסטריט ב-2012 ומכהן כיום כמנהל מחלקת השיווק בחברה.

אופיר נושא עימו כ-15 שנות ניסיון בעולמות השיווק ומתמחה בניהול השיווק, תכנון ופיתוח אסטרטגיה תקשורתית, יחסי ציבור, שיווק במדיה הדיגיטלית, כתיבה וניהול אסטרטגיית תוכן, תקשורת פנים ארגונית ועוד.

במסגרת תפקידו כתב וניהל תכנים ומאמרים רבים בתחומי ניהול סיכוני אשראי, גיבוש אסטרטגיה שיווקית, BIG DATA, ניהול הזדמנויות עסקיות, שיווק B2B ואיתור לקוחות פוטנציאליים, ועוד.

בנוסף, מרצה בנושא שיווק אפקטיבי ופתרונות מידע אפקטיביים בעולמות ה-B2B, במסגרת כנסי חברה ופורומים לעסקים קטנים ובינוניים.

בתפקידו הקודם בדן אנד ברדסטריט, שימש כמנהל תקשורת שיווקית.

בוגר תואר ראשון (B.A) בתקשורת, יצירה וביקורת, במכללה האקדמית ספיר.

ליצירת קשר
לינקדאין

לכל הכתבות מאת אופיר שמואל