צעירים בני 20-30? שואפים לעצמאות כלכלית בעתיד? לקפטן מספר כלים חשובים בשבילכם!

תרצו לרכוש דירה, או רכב שתמיד חלמתם עליו אבל היום זה נראה רחוק מתמיד על גבול הבלתי אפשרי?

לרבים מאיתנו זה נשמע דמיוני, איך אפשר עם משכורת ממוצעת להפוך אי פעם לעשירים או בעלי עצמאות וחופש כלכלי בעתיד? הרי יש כל כך הרבה הוצאות, ולפעמים בקושי אפשר לסגור את החודש.
ובכן, התשובה היא פשוטה, תתחילו לחסוך כבר מהיום! בעבר הקפטן כבר הראה שפעמים רבות ניתן לחסוך כסף בכל חודש, שאפשר לשים מדי חודש מעט ככל שיהיה, ובהדרגה, החסכון הזה ילך ויגדל וזו הבטחה! כן, סכום ההפקדה יגדל! אבל אם מנווטים את ההפקדות המתבצעות להשקעות סולידיות אז הכסף גם יכול לגדול מעצמו. אז מה צעירים אחרי צבא ו/או בתחילת הקריירה צריכים לעשות כדי להפוך לבעלי חופש כלכלי בהמשך החיים, גם בלי לזכות בלוטו?

הנה כמה עקרונות מנחים שיעזרו לכם או לילדים שלכם להגיע למטרה:

  1. להתחיל לחסוך מהרגע הזה, ממש מעכשיו. עיקרון החיסכון הוא משמעותי. כאמור, חיסכון בשוק ההון בתיק מניות סולידי משתלם לרוב ויכול לייצר לנו תשואות נאות. חשוב להשאיר את הכסף המצטבר ולא להוציא אותו באופן מיידי, כי במקרים בהם הכסף צמוד לתיק מניות סולידי ללא סיכון גדול, כזה או אחר, ככל שהסכום גדל, כך הריבית מגדילה עוד יותר את הסכום שהופקד. אפשר גם להתחיל בסכומים קטנים כך שלא תיכנסו למינוס בעקבות תכנית החסכון. הריבית על המינוס תהיה גדולה מהריבית שנרוויח על החיסכון כך שלא כדאי להיכנס למינוס בעקבות החיסכון. תפעלו באופן מחושב.
  2. להתעמק בסוגיות פיננסיות. ללמוד ולהבין כיצד ניתן לשמור על הכסף ולייצר ממנו עוד כסף. לא צריך ולא מומלץ להתפרע ולהשקיע כספים ללא ידע מקדים. אבל כן כדאי ללמוד את השוק ו/או להתייעץ עם איש מקצוע היכן כדאי להשקיע אותו. במישור הזה, תדאגו לעשות השוואה על עמלות הנלקחות מכם בעת הפקדת הכספים וכן מה עלות דמי הניהול. אל תקבלו את ההצעות כדבר מוגמר. התמקחו ובצעו סקר שוק. זה אולי נראה זוטות וכסף קטן, אך לאורך זמן מדובר בסכום כסף גדול.
  3. לקבוע מטרות מקצועיות ופיננסיות – תגדירו יעדים כמותיים שניתן למדוד בזמן. כמו למשל: אני ארצה לרכוש דירה בעוד 8 שנים. תבדקו מה צריך לקרות כדי שאכן תגיעו לשם. תבדקו יעדי השקעה שלאורך זמן רב יפיקו תוצאות חיוביות ותבדקו כמה זמן ייקח לכם להגיע לאותו יעד באם תבחרו מסלולי השקעה או באמצעות הפקדת כספים חודשית לחיסכון ללא ריביות. במקביל, בדקו איזו משכורת תצטרכו להרוויח כדי לעמוד ביעדי הפקדת החסכונות לאחר ההוצאות השוטפות, ותשתדלו להישאר עם יד על הדופק בשמירה על האיזון בין הוצאות להכנסות שלכם. כשיש מטרות ויעדים מדידים, קל להבין האם אתם נמצאים במסלול הנכון להגיע למקום אליו אתם רוצים להגיע.
  4. תרחיבו את אפשרויות התעסוקה שלכם ושאפו לשמור על עצמאות כלכלית, מצאו במידת האפשר מקור הכנסה נוסף – הקורונה לימדה אותנו שקשה לסמוך על מקור הכנסה אחד בלבד. ואם היא לא לימדה אותנו, חשוב שנבין שהעולם משתנה לכיוונים חדשים והרבה מהמשרות שקיימות היום לא יהיו רלוונטיות בעוד כמה עשורים, ולפעמים בעוד שנים בודדות. תמיד נמשכתם לתחום מסוים אבל לא עשיתם עם זה כלום? יש תחביב מסוים שאתם עושים מצוין וטרם בדקתם כיצד ניתן לעשות ממנו כסף? יש הכשרה שמעניינית אתכם ויכולה לייצר הזדמנויות בעולם התעסוקה? אל תמתינו, תבדקו איך אתם יכולים לייצר אלטרנטיבות ואולי אף לעסוק בהם מהצד ולארגן לעצמכם הכנסה קטנה נוספת, ואלטרנטיבה תעסוקתית לכל מקרה שיבוא.
אודות אופיר שמואל

אופיר הצטרף למשפחת דן אנד ברדסטריט ב-2012 ומכהן כיום כמנהל מחלקת השיווק בחברה.

אופיר נושא עימו כ-15 שנות ניסיון בעולמות השיווק ומתמחה בניהול השיווק, תכנון ופיתוח אסטרטגיה תקשורתית, יחסי ציבור, שיווק במדיה הדיגיטלית, כתיבה וניהול אסטרטגיית תוכן, תקשורת פנים ארגונית ועוד.

במסגרת תפקידו כתב וניהל תכנים ומאמרים רבים בתחומי ניהול סיכוני אשראי, גיבוש אסטרטגיה שיווקית, BIG DATA, ניהול הזדמנויות עסקיות, שיווק B2B ואיתור לקוחות פוטנציאליים, ועוד.

בנוסף, מרצה בנושא שיווק אפקטיבי ופתרונות מידע אפקטיביים בעולמות ה-B2B, במסגרת כנסי חברה ופורומים לעסקים קטנים ובינוניים.

בתפקידו הקודם בדן אנד ברדסטריט, שימש כמנהל תקשורת שיווקית.

בוגר תואר ראשון (B.A) בתקשורת, יצירה וביקורת, במכללה האקדמית ספיר.

ליצירת קשר
לינקדאין

לכל הכתבות מאת אופיר שמואל