נובמבר בפתח? התנהלות כלכלית נכונה בחודש השופינג

אם אתם לא מכירים עדיין את המושגים 'שופינג IL', 'בלאק פריידי', 'סייבר מאנדיי' ו'יום הרווקים הסיני', אז הגיע הזמן שתכירו אותם כי אם אתם גולשים ברשתות החברתיות ובאתרי האינטרנט, יהיה לכם קשה לברוח ממבול המבצעים וההצעות המפתות באונליין שיורעפו עליכם מכל עבר במהלך חודש נובמבר.

התאריכים כבר קבועים ביומן, יום הקניות הישראלי הידוע בכינוי שופינג IL יתקיים בתאריכים 9-10.11. יום הרווקים הסיני, יום קניות האונליין הגדול בתבל, יתקיים ב 11.11. אחריהם יגיע 'בלאק פריידי' הידוע שיתקיים לקראת סוף החודש ב 26.11, ויום הקניות האחרון שיסגור את החודש הוא ה'סייבר מאנדיי' שיתקיים ב 29.11. ישנם עוד ימי קניות מוכרים ואחרים שיהיו חלק מהגל שפוקד את חודש נובמבר, חודש שקיבל את התואר 'חודש הקניות' ומשנה לשנה נשברים בו שיאי הרכישות באונליין.

רגע לפני שטף ההצעות שיורעף עליכם מכל רחבי הרשת, הקפטן מעוניין לתת לכם כמה דגשים, כלים וטיפים שיכולים לסייע לכם להתמודד בהצלחה עם גל מבצעי הרשת המתקרב.

בטיחות – חודש הקניות הוא חלומם של פושעי הסייבר ושל האקרים המעוניינים לגנוב את הפרטים האישיים שלכם ולמכור אותם לעבריינים אחרים שעלולים לעשות שימוש זדוני בנתונים שלכם. ישנן מספר הונאות שחוזרות על עצמן שאת רובן אפשר לזהות בקלות יחסית, וניתן להימנע מהן אם מקפידים על מספר כללי זהירות:

  • הקפידו לשלם בכרטיסי אשראי או בפייפאל ובמקביל דאגו שחברת האשראי שלכם שולחת לכם התראות בזמן אמת על שימוש בכרטיס האשראי.
  • אל תלחצו על לינקים לקישורים לא מוכרים. פעמים רבות תקבלו הודעות לטלפון או למייל או לאפליקציות אחרות שיש לכם עם הצעות למבצעים שווים על גבול הלא הגיוניים – אל תמהרו לבדוק את ההצעה בלחיצה על הקישור לפני שתבררו שההודעה נשלחה מגורם אמיתי ושלא מדובר על הונאה והתחזות לאותו גורם/מדובר על גורם פיקטיבי לחלוטין.
  • באופן כללי, תמיד תבדקו שהאתר שבו אתם מבצעים הוא אמיתי ולא מתחזה שבא לגנוב מכם כספים, איך עושים את זה? ודאו שכתובת האתר מתחילה ב- https://ובנוסף, בדקו אם יש סמל של מנעול ליד כתובת האתר בשורת הכתובת.
  • השתדלו לרכוש מוצרים דרך רשתות מאובטחות ופרטיות, ולא דרך רשתות ציבוריות. הקפידו שהאנטי וירוס ומערכות ההגנה שלכם על המחשב מעודכנות.
  • הקפידו על אימות דו שלבי בעת קניה כהוספה של שכבת הגנה מפני אנשים שמנסים להשתמש בפרטים גנובים שלכם לרכישות בשמכם.

איך חוסכים כסף? – הקפידו לערוך השוואות בין אתרי המכירות, לפעמים פערי המכירים מגיעים לעשרות אחוזים. חפשו את המבצעים, שיטת הקופונים חזרה לאופנה בחודשים האחרונים ואפשר יהיה לחסוך כסף באמצעות השימוש בהם. יש גם חברות אשראי שמחזירות כספים על קניות מסוימות בתנאים מסוימים, כדאי לבדוק. בדקו האם אתם מחויבים במיסים ועמלות משלוח, ובדקו האם תנאי המרת המטבע במידה וביצעתם את הרכישה במטבע זר. העבודה שהשקל חזק יחסית ליורו והדולר בהחלט יכולה להפוך את הקניות לאטרקטיביות, רק בדקו שלא 'קורעים' אתכם בעמלות. דבר חשוב נוסף, אל תגזימו בקניות, גם אם ביצעתם את הקניות באשראי, הקפטן מזכיר שבסוף החודש יגבו מכם את הכסף ואם אתם לא במצב הכספי האידיאלי, אין צורך להתפרע ולהגזים. הקפטן ממליץ למי שמרגיש שהוא עובר את הגבול ומתקשה לשלוט על הרגלי הקניה שלו ברשת, לפנות לטיפול מקצועי שזמין ברחבי הרשת.

לבדוק דירוגים ולקרוא ביקורות – כמו בבחירת מלון או דירה להשכרה לתקופה מסוימת, חשוב לקרוא ביקורות זמינות כדי לשעת האם מדובר בספק אמין או במבצע זול שיעלה בסוף בעצבים וביוקר. כמו שלא כל הנוצץ זהב, כך לא כל מה שבזול משתלם. נכון, חלק מהביקורות מזויפות ומגיעות מטעם, לכן חשוב לעבור על הביקורות הטובות והלא טובות, להפעיל את חושי ההיגיון הבריא, ובמידת הצורך, לפנות לאתרים שיודעים לבחון את הביקורות.

לכל שאלה נוספת, אתם מוזמנים לקבל מידע נוסף דרך יועצי הקפטן שמחכים לכם באפליקציה.

חודש קניות שמח!