סדר וארגון

יש תקופות בהן אין לנו זמן לעצור לרגע ופשוט להביט במראה כדי להבין שוב מי אנחנו, מה מניע אותנו לעשות את מה שאנחנו עושים מדי יום, והיכן אנחנו עומדים או נעים במרוץ החיים. לעיתים אנחנו נמנעים מלהביט במראה גם מאחר ומה שמשתקף משם הוא לא משהו שנעים לראות: יותר מדי בלאגן ואי סדר.

אם התובנה הזאת נשמעת לכם מוכרת וגורמת לכם לחשוב, הגיע הזמן להפוך את התובנה למעשה ולהחליט על שינוי. דווקא תקופת הקורונה – המאלצת אותנו לשנות את סדר חיינו – מעניקה לנו הזדמנות לעצור רגע, להסתכל במראה, ולהבין היכן אנו עומדים. הלחץ הכלכלי, הסגר, המועקות האישיות והמשפחתיות שנובעת מהסגר, עצירת השטף של החיים, כל אלו ועוד הם אתגרים שיכולים להעניק הזדמנויות לחשיבה מחדש ולשינוי.

אולם, אחרי שכבר הבטנו באומץ מול המראה וראינו שצריך לעשות את אותו השינוי, בבואנו לשפר את התנהלותנו האישית והכלכלית וליצור איכות חיים טובה יותר, אנו נתקלים בקושי רב עקב אי הסדר הגדול שכבר קיים בחיינו.

אי הסדר יכול להופיע במגוון תחומי חיינו, למשל:

 1. כייף לחיות עם ארון הבגדים מסודר, למצוא כל דבר בקלות, לא לבזבז זמן ולא להתפשר על לבישת בגדים מקומטים. הבעיה היא שפעמים רבות אנחנו עומדים בפני הארון והוא כל כך הפוך, עד שאין לנו כוח להתחיל בפרויקט סידור הארון ואנו ממשיכם לחיות עם ארון מבולגן וחסר סדר.
 2. יש חשיבות רבה לסדר וארגון במשרדנו או אפילו לסדר במידע שנמצא על גבי המחשב האישי שלנו. הסדר יסייע לאתר כל מסמך או תיקיה בפשטות ולהסתמך פעמים רבות בעבודתנו על עבודה שכבר ביצענו ונוכל בצורה זאת לחסוך זמן יקר. אבל למי יש כוח או זמן להתחיל להבין בכלל משהו בבלגן הקיים?!
 3. כול כך חשוב לנהל את חשבונותינו בצורה אחראית ומסודרת, אבל איפה מתחילים? יש לנו כמה הלוואות קטנות בשלושה בנקים שונים, המון תשלומים שכבר יורדים בכמה כרטיסים ואין לנו מושג איפה שוכב החיסכון בקופה מהעבודה הקודמת.

אנחנו מתרצים לעצמנו שמה שנראה כבלאגן לאחרים זו מציאות מסודרת עבורנו שבה אנו מוצאים דברים, שהזמן כל כך קצר ומועט שעדיף להשקיע אותו בדברים אחרים וסומכים שאנשים אחרים בבית יעשו זאת בשבילנו.

ובכן, צריך לעשות סוף לתירוצים כי הם אלו שימנעו מאיתנו להגיע לפתרון החשוב שהוא:

להתחיל מהתחלה כאילו דבר לא קיים, כולל ההרגלים המגונים!

ובכן, האם פתרון שכזה יסדר את אי הסדר הקיים?

לא, אבל ראשית הפתרון המוצע שבו נאמץ דפוסי התנהגות וחשיבה שונים ייצור סדר והבנה חדשים, ואלו גם ייצרו בנו רצון, מוטיבציה וחשק לסדר גם את מה שכבר מבולגן.

גם אם הארון שלי מבולגן לחלוטין, אני יכול לפנות מדף ולסדר בו את הבגדים שיוצאים מהמייבש, על פי רצוני. הסדר החדש יסב לי נחת ויוביל אותי לסדר כללי.

אני יכול להוסיף ארון חדש למשרד ולהתחיל היום בסדר חדש, סדר שיוביל לטיפול כללי ויביא אותי לטפל בדברים שכבר זמן רב רציתי לטפל בהם אך הדחקתי מסיבות שונות. או להקדיש כמה שעות של עבודת נמלים שבה אמצא את הקבצים שלי, אסדר אותם בתיקיות, ואגרום לכך שכל פעם שאצטרך מידע מהארכיון לא אכתוב אותו מחדש ואמשיך לשרוף זמן יקר.

ועוד אלמנט חשוב שהקפטן ממליץ בחום לעשות אותו, בטח בתקופה הנוכחית בה הקורונה משנה את המציאות הכלכלית של רבים מאיתנו:

גם אם ניהלתי את חיי הכלכליים ללא סדר עד היום, אני יכול להתחיל מהיום לחיות מסודר.

אנשים רבים שואלים איך עושים זאת, מהי נוסחת הקסם?

ובכן, אמנם לא מדובר בנוסחת קסם, אלא בתהליך הגיוני, אבל הנה הנוסחה כאן לפניכם:

 1. ראשית צרו תקציב הכנסות נוכחי. התקציב בנוי מסה"כ ההכנסות נטו שעומדות לרשותנו, כולל משכורת, קצבאות, תמיכות מההורים וכדומה…
 2. הוציאו דפי חשבון מפורטים וערכו רשימה של כול ההוצאות החודשיות הקבועות והידועות שלכם (הוצאות דיור, קניות, ביטוחים אגרות וכו…).
 3. שארית התקציב (אחרי 1 ו- 2) מרכיבה את הכסף הפנוי שלכם למחייה. במידה ואין שארית שכזו – עליכם לבצע שינוי מיידי בסעיף 2 (הוצאות), לעבור לדירה זולה יותר, לצמצם קניות וכדומה.
 4. הכינו רשימה של כול הוצאותיכם המשתנות בחודש (בילויים, לימודים, חוגים וכדומה).
 5. אל תשכחו להוסיף חסכון לטווח ארוך וגם סכום קבוע להוצאות לא מתוכננות!
 6. חסר כסף בתקציב? הגדילו הכנסות או צמצמו בהוצאות סעיף 4 (הוצאות משתנות).
 7. ייצרתם תקציב מתוכנן ומאוזן? מרגע זה וודאו שכול הוצאה נרשמת ומתאימה לתכנית שהכנתם.
 8. במידה ואתם נדרשים להוצאה לא מתוכננת, וודאו שהיא מכוסה על ידי ההפרשה שיצרתם לטובת הוצאות שכאלו (סעיף 5). אם לא, הגדילו את ההפרשה או צמצמו בסעיף אחר.
 9. לאחר שתטמיעו את הסדר החדש בחייכם למשך חודש לפחות, בחרו בכל שבוע נושא אחד לפחות שקשור לאי הסדר שנוצר בעבר בחייכם וטפלו בו.
 10. תוך זמן קצר ובאופן הדרגתי תיצרו סדר לא רק בהתנהלות הכלכלית שלכם, אלא באספקטים אחרים ונוספים בחייכם ותצליחו להשאיר את הבלאגן מאחוריכם.

 

אודות אופיר שמואל

אופיר הצטרף למשפחת דן אנד ברדסטריט ב-2012 ומכהן כיום כמנהל מחלקת השיווק בחברה.

אופיר נושא עימו כ-15 שנות ניסיון בעולמות השיווק ומתמחה בניהול השיווק, תכנון ופיתוח אסטרטגיה תקשורתית, יחסי ציבור, שיווק במדיה הדיגיטלית, כתיבה וניהול אסטרטגיית תוכן, תקשורת פנים ארגונית ועוד.

במסגרת תפקידו כתב וניהל תכנים ומאמרים רבים בתחומי ניהול סיכוני אשראי, גיבוש אסטרטגיה שיווקית, BIG DATA, ניהול הזדמנויות עסקיות, שיווק B2B ואיתור לקוחות פוטנציאליים, ועוד.

בנוסף, מרצה בנושא שיווק אפקטיבי ופתרונות מידע אפקטיביים בעולמות ה-B2B, במסגרת כנסי חברה ופורומים לעסקים קטנים ובינוניים.

בתפקידו הקודם בדן אנד ברדסטריט, שימש כמנהל תקשורת שיווקית.

בוגר תואר ראשון (B.A) בתקשורת, יצירה וביקורת, במכללה האקדמית ספיר.

ליצירת קשר
לינקדאין

לכל הכתבות מאת אופיר שמואל