ניהול הקריירה שלי

מהי קריירה ואיך מנהלים אותה נכון?

התשובה היא: תלוי את מי שואלים.

התקופה הנוכחית מאתגרת אנשים רבים ופוגעת בקריירה שלהם וגורמת להם לחשוב עליה ולבחון אותה מחדש. תקופת משבר הקורונה גורמת ללא מעט אנשים לתהות האם זהו זמן לשינוי תחום העיסוק שלהם ופיתוח הקריירה גם לכיוונים אחרים, או שזהו בכלל זמן לשינוי גישה בעבודה כדי להצליח לפתח את הקריירה שלהם ולהזניק אותה למקום גבוה ורחוק יותר.

כדי לענות על כך נתחיל עם החלק הראשון של השאלה. מה היא בעצם קריירה?

ובכן ההגדרה ה'יבשה', כפי שהיא רשומה בויקיפדיה היא: "קריירה היא באופן מסורתי סדרה של משרות המרכיבה את חיי העבודה של אדם מסוים."

בעבר, המושג "קריירה" ציין, במקרים רבים, התקדמות בסולם דרגות ליניארי וידוע מראש, על פי לוח זמנים ברור, והאחריות לקידום הייתה בידי הארגון. בעולמנו-אנו, המעלה על נס תכונות והתנהגויות כהישגיות, שאפתנות, יוזמות והצלחה, גם הקריירה של הפרט הופכת להיות נכס חשוב שיש לנהלו תוך חשיבה ותכנון קפדני.

אם בעבר המטרות העיקריות של קריירה היו טיפוס בהיררכיה המקצועית והארגונית כדי לייצר הכנסה גבוהה, כיום הצורך בתחושות גאווה, מימוש עצמי והישגיות, מחייב נקיטת צעדים אקטיביים וחשיבה ממוקדת. מונחים כמו אוטונומיה, התפתחות אישית וסיפוק מקבלים משקל רב וניהול הקריירה כבר לא מתבצע על פי שיקולים חומריים ופונקציונליים בלבד.

אז כיצד ניתן לנהל את הקריירה באופן מושכל ונכון?

מהיכרות רבת שנים של הקפטן עם אנשי ועולם העסקים הרי שהרבה אנשים נותנים לקריירה שלהם לנהל אותם במקום שהם ינהלו את הקריירה שלהם.

הם הולכים עם התחושה שאם יהיו טובים בעבודה שלהם המנהלים שלהם יקדמו אותם ושמה שחשוב בעבודה זה להיות טובים, להשתפר באופן תמידי כדי ללמוד, ולהשיג יכולות נוספות, ובכך האדם יקדם עצמו ליעד הבא בקריירה.

ובכן, אמנם חשוב מאוד ללמוד את העבודה ולעשות אותה היטב, אבל במקביל אנחנו צריכים לזכור שאף אחד לא חייב לנו כלום ואם לא ננהל אנחנו את החיים שלנו, אף אחד לא יעשה את זה בשבילנו. התוצאה של חוסר ניהול היא שאנשים אלו למעשה לא משפיעים באופן אקטיבי על הגורל שלהם. חוסר ניהול זה אומר שאנחנו עושים את מה שנדרש מאיתנו – אפילו אם אנחנו עושים את זה טוב – אך אנחנו לא חושבים קדימה, לא יודעים בדיוק או אפילו בערך לאן אנחנו רוצים להגיע, חסרי מושג מוחשי מה יהיה השלב הבא, ומה הפעולות שאנחנו יכולים לעשות באופן אקטיבי כדי לפתוח אופציות וכישורים נוספים לפיתוח הקריירה שלנו. תוצאה אפשרית היא שיום אחד מפטרים אותנו ואנחנו המומים ומרגישים חוסר אונים וכפיות טובה, תחושות שלא מקדמות אותנו ושניתן היה להימנע מהם, או לפחות למתן את השפעתם באופן שלא נשאר במצב של אי יציבות תעסוקתית והעדר אפשרויות פיתוח הקריירה שלנו.

אז מה עושים כדי להתקדם בקריירה ולנהל את הקריירה שלנו באופן שיבטיח לנו הצלחה עתידית ב"סדרת המשרות שמרכיבה את חיי העבודה שלנו"?

  1. הכי חשוב – כל הזמן להיות עם יעדים ברורים לעצמנו קדימה, איפה רוצים להיות בתוך הארגון שאנחנו נמצאים בו ובכלל בקריירה שלנו. למשל, תוך 3 שנים, אני שם לעצמי לנהל את הצוות שאני עובד בו.
  2. יעד זו תוצאה, הוא לא נמצא בשליטתנו. צריך לגזור לפעולות שאני הולך לעשות. חשוב שאלו יהיו פעולות מדידות שאפשר לבדוק את עצמנו.
    לדוגמה: במעורבות – נגיד ויש לי תפקיד בתחום מסוים. אז לקחת על עצמי תמיד פרויקט אחד רחב יותר מהתחום הספציפי שלי שקשור לתחומים אחרים. ככל שאני יותר מעורב, הצורך בי גדל. הדגש הוא על יוזמה.
  3. דבר נוסף – יחסי ציבור. אומרים שצדק צריך להיעשות וגם להיראות. הרבה פעמים לא רואים מה אנשים עושים ולכן, פוסחים עליהם. סיימת פרויקט, עשית עבודה טובה, תוציא מייל למנהל ותכתב כמה אחרים על סיכום הפרויקט, תוצאות, מה לעשות הלאה. חשוב לדברר את הפעולות שלך.
  4. לייצר ערך – אחד הדברים שעל עובדים לחדד בתקופה הזאת זה את הערך שהם מייצרים עבור החברה ועבור הקולגות שלהם. לאורך זמן אנשים מוערכים ומתוגמלים בזכות הערך שהם מייצרים ולא עבור הדברים שהם אומרים או לא אומרים על עצמם.
    בתקופת הקורונה הדבר משמעותי עוד יותר. אם חלילה הנהלת החברה תגיע למצב בו היא נאלצת להתייעל ובסופו של דבר לפטר עובדים – האחרונים עליהם היא תוותר, יהיו אותם אלה שמעניקים לה את הערך הגבוה ביותר.
  5. דבר אחרון – הסוד של ניהול קריירה מוצלח הוא לחשוב כמו עצמאים. מה זה אומר? זה אומר שאתם צריכים לחשוב איך אתם מייצרים לעצמכם מומחיות, יוצרים לעצמכם "שם" בארגון ובתעשייה שבה אתם עובדים, נשארים עם היד על הדופק על שוק העבודה, מבינים איזה משרות מבוקשות יותר ופחות, מי מחפש מה. מייצרים קשרים טובים בתעשייה שלכם, נפגשים ונשארים בקשר טוב עם ספקים, קולגות, בוסים לשעבר, ובוחנים את הטרנדים בשוק ומקדישים זמן מחשבה לאן השוק הזה צפוי ללכת.

לסיום: הכי חשוב זה לוודא שאתה אוהב את מה שאתה עושה.

 

בהצלחה!

אודות אופיר שמואל

אופיר הצטרף למשפחת דן אנד ברדסטריט ב-2012 ומכהן כיום כמנהל מחלקת השיווק בחברה.

אופיר נושא עימו כ-15 שנות ניסיון בעולמות השיווק ומתמחה בניהול השיווק, תכנון ופיתוח אסטרטגיה תקשורתית, יחסי ציבור, שיווק במדיה הדיגיטלית, כתיבה וניהול אסטרטגיית תוכן, תקשורת פנים ארגונית ועוד.

במסגרת תפקידו כתב וניהל תכנים ומאמרים רבים בתחומי ניהול סיכוני אשראי, גיבוש אסטרטגיה שיווקית, BIG DATA, ניהול הזדמנויות עסקיות, שיווק B2B ואיתור לקוחות פוטנציאליים, ועוד.

בנוסף, מרצה בנושא שיווק אפקטיבי ופתרונות מידע אפקטיביים בעולמות ה-B2B, במסגרת כנסי חברה ופורומים לעסקים קטנים ובינוניים.

בתפקידו הקודם בדן אנד ברדסטריט, שימש כמנהל תקשורת שיווקית.

בוגר תואר ראשון (B.A) בתקשורת, יצירה וביקורת, במכללה האקדמית ספיר.

ליצירת קשר
לינקדאין

לכל הכתבות מאת אופיר שמואל