משקיעים מהתחלה

שוק ההון של השנים האחרונות התגלה כהשקעה משתלמת וככל שעובר הזמן, והריבית ממשיכה להיות אפסית, יותר ויותר אנשים מחפשים להיכנס ולהשקיע בו. הקפטן יסביר לכם מה בגדול אתם צריכים לעשות אם בחרתם לפתוח חשבון מסחר משלכם

למרות ששוק ההון לא נחשב כהשקעה הסולידית ביותר, אם מסתכלים על האופן שבו מתנהל השוק על ציר הזמן ולאורך שנים, ניתן לקבוע כי בשנים האחרונות מדובר באפיק שהכניס לא מעט כסף לרבים מאלו שבחרו להשקיע בו לאורך זמן, ולא נטשו גם כשהירידות והמשברים המשמעותיים בדמות המשבר הפיננסי ב 2008, ומשבר הקורונה בסוף פברואר ומרץ 2020 פגעו בשוק ההון המקומי והגלובלי. בניגוד לשוק הנדל"ן שנחשב לשוק בטוח יותר, ובניגוד להפקדת הכסף בקופות חיסכון הצמודות לריבית האפסית שלא מניבה תשואה ממשית, שוק ההון הוא השחקן התנודתי יותר, כאשר התנודות נגזרות ממצב המשק, ומהסיכונים הנגזרים מהאפיק שבו בחרתם להתמקד ולהשקיע. לקפטן חשוב להדגיש שמסחר בשוק ההון הוא תחום מורכב והסיכוי להפסיד בו כספים קיים, והוא אינו מבוטל. לכן מומלץ תמיד להתייעץ עם איש מקצוע או להיעזר באנשים עם ניסיון שמכירים את התנהגות שוק ההון.

אז אם אחרי שחישבתם הכל, בדקתם, הסתכלתם ובכל זאת החלטתם לפתוח חשבון מסחר משלכם ולהשקיע בשוק ההון לאורך זמן, או להשקעות הקצובות בזמן, נשאלת השאלות: איך מתחילים? מה צריך לעשות? בדיוק בשביל זה הקפטן כאן, כדי לתת לכם מעט מידע שייתן לכם הכוונה ראשונה ומידע כללי על המסלולים השונים והמשמעויות של פתיחת חשבון מסחר.

השאלות שאנחנו צריכים לשאול את עצמנו לפני שמתחילים לסחור

יש כמה שאלות שאתם צריכים לשאול עצמכם לפני פתיחת חשבון המסחר והתעסקות במסחר עצמו. שאלה כמו כמה פעולות תעשו במהלך היום, השבוע או החודש, הינה קריטית כדי לחשב את העמלות שאתם הולכים לשלם. שאלה כמו מה רמת האנגלית שלכם רלוונטית מאוד מאחר וישנם אתרים בחו"ל שגובים פחות עמלות, אך ללא ידיעת אנגלית טובה אתם עלולים לבצע טעויות לא רצויות, וגם להסתבך עם ענייני מס. שאלה אחרת היא הסכום שאתם מתכוונים להשקיע. יש פלטפורמות רבות בהן יש סכום מינימום, ושוב פעם צריך כל הזמן לחשוב על העמלות שמשלמים ולראות כמה נכון להיכנס בסכום כלשהוא ביחס לעמלות המשולמות. שאלה אחרת היא רמת הסיכון שאתם מעוניינים לקחת, והאם אתם רוצים להשקיע לטווח הרחוק, הבינוני, או בכלל הקצר. הקפטן ממליץ לכם לדעת מה אתם רוצים לעשות ולהשיג במסחר לפני שאתם מתחילים לסחור.

מה הפלטפורמה הרצויה

גם כאן לא מדובר במתמטיקה ולכל אחד יכולה להתאים פלטפורמה אחרת, כאשר הרבה תלוי בתשובות שהענקתם לשאלות שהקפטן העלה בפסקה הקודמת.

בגדול, ניתן לסחור בארץ ובחו"ל באמצעות מספר פלטפורמות. אפשר לפתוח חשבון מסחר בבנק ישראלי, בבית השקעות ישראלי, דרך ברוקרים ממדינות בחו"ל – כאשר אחת הדוגמאות הבולטות הן אמריקה. וקיימת גם האופציה לפתוח חשבון דרך 'זירות סוחר' וכו'.

בהקשר הזה הקפטן ממליץ לפתוח חשבון בפלטפורמה אמינה שמבוטחת על ידי רגולציה או חברות ביטוח. אתם לא רוצים להתחיל לסחור ברגל שמאל תוך ניסיון לחסוך עמלות, ובסוף תישארו ללא הכסף. הבנקים ובתי ההשקעות בישראל לוקחים עמלות גבוהות יחסית (בדגש על הבנקים), אך הם כמובן אמינים. אם בחרתם להשקיע בחו"ל, לדוגמה אמריקה, בדקו שהברוקר או החברה שבחרתם מפוקחת על ידי התאגיד להגנת משקיעים בניירות ערך (SIPC). פעמים רבות הפלטפורמות הבינלאומיות גובות הרבה פחות עמלות, אם כי יתכן ולעיתים יהיה צורך בלקיחת יועץ מס להסדרת ענייני ותקנות מיסוי במדינות בהם אתם פועלים. הפלטפורמות בחו"ל גם יבקשו אישורים כאלה ואחרים כך שיש לא מעט התעסקות בטופסולוגיה, אולם מרגע שצלחתם את עבודת המסמכים אתם יכולים לכאורה להתחיל לסחור. יש לשים לב למערכת המסחר – ככל שאתם פעילים יותר במסחר אתם תרצו מערכת מסחר מהירה, מתקדמת אך פשוטה לתפעול. תבחנו את מערכת המסחר המוצעת בכל פלטפורמה כדי לראות האם אתם מסתדרים עם הממשק. בניגוד לפלטפורמות הזמינות בארץ, אלו הנמצאות בחו"ל בשפה זרה עלולות לספק שירות לקוחות שפחות יתאים לחלק מכם, גם מבחינת נגישות, וגם מבחינת שפה.

סכומי פתיחה

הסכומים הראשונים שתידרשו להפקיד תלויים בפלטפורמה. יש כאלה הדורשות עשרות ומאות אלפי שקלים/דולרים/יורו, ויש כאלה שאפשר להיכנס בהם גם בסכומים קטנים. רק צריך לראות שיש היגיון במסחר בסכומים קטנים, אל מול העמלות המשולמות שבמקרים מסויימים – בדגש על הבנקים בישראל – יתחילו מאזור ה 25$ לפעולה. בכל זירת מסחר ופלטפורמה, בדקו היטב את העמלות בהן תחויבו על כל פעולה. בכלל, הקפטן חוזר ואומר, דברו עם אנשים בעלי ניסיון שמכירים את ההתנהלות של השוק ושל פלטפורמות המסחר ובקשו מהם להדריך אתכם בהתחלה. אל תתפתו לזרוק סתם את הכסף שלכם ולפעול באופן לא שקול ששווה להימור פרוע בקזינו. אופן ההתנהלות שלכם בתיק ההשקעות שתבנו ישפיע באופן משמעותי באם תפסידו את הכספים שלכם, או שתצאו עם מורווחים.