מה צריך לבדוק לפני שלוקחים הלוואה?

הבנקים ישמחו להעניק לכם הלוואה מהסיבות שלהם, ופעמים רבות מדובר גם באינטרס שלכם. ועדיין, בתור לקוחות, יש לכם אפשרות לדרוש תנאים מסוימים ולהתמקח עם נותן האשראי על תנאי לקיחת ההלוואה

האם גם אתם מוצפים בהצעות שונות להלוואות המגיעות באמצעות פרסומות והודעות לטלפון? אם התשובה היא כן, אז תדעו שאתם לא לבד. ואם אתם שואלים מדוע גופים שנותנים אשראי מעוניינים להלוות לכם כסף, אז התשובה היא פשוטה: משתלם להלוות לכם כסף כי כשהם מלווים לכם כסף, הם גם מרוויחים כסף. ולכן, השאלות המרכזיות שאתם צריכים לשאול את עצמכם לפני שאתם לוקחים את ההלוואה הן אלה:

  1. האם אני באמת צריך את ההלוואה?
  2. איך אני לוקח הלוואה בתנאים הנוחים והמשתלמים ביותר עבורי?

הלוואה היא מוצר יקר שמלווה אותנו לאורך תקופה, לעיתים לאורך תקופה ארוכה. לפני שאנחנו מחליטים אם לקחת את ההלוואה רצוי לעצור ולבדוק באם מטרת לקיחת ההלוואה היא הכרחית באופן כללי ו/או דווקא בעת הזאת, ובאם ניתן למצוא אלטרנטיבות שיוזילו את ההוצאה הצפויה ואף יבטלו את הצורך בהלוואה. אם ניתן להמתין, עדיף לכם לשים בצד סכום כספי קבוע כך שתוך זמן שתקבעו מראש תצליחו להגיע לסכום הרכישה. אם בכל זאת החלטתם לקחת את ההלוואה, אל תנהגו בפזיזות ותקחו אותה מייד כשאתם מקבלים את ההצעה. שבו עם עצמכם ובני משפחתם או החברים הקרובים, בדקו את ההחזרים החודשיים ובאם אתם יכולים לעמוד בהם. כאשר אתם מחשבים את יכולת ההחזר שלכם, קחו בחשבון גם את האפשרות שיקרו מקרים ומשברים לא צפויים ותשאירו לעצמכם מרווח כלכלי שיאפשר לכם להתמודד מול משברים שכאלה. תקופת הקורונה המחישה לכולנו שמשברים יכולים לקרות במפתיע וצריך להיות מוכנים אליהם גם ברמה הפיננסית.

מרגע שהחלטתם לקחת את ההלוואה אל תהססו להתמקח עם הבנק או כל נותן אשראי אחר ובדקו מספר הצעות. ככל שתקבלו יותר הצעות, גדל הסיכוי שתקבלו הצעות טובות ומשתלמות יותר. לטווח הרחוק אתם תוכלו לחסוך סכומי כסף גדולים שתימנעו מלשלם אותם. בדקו את כל המשמעויות, הכוכביות והאותיות הקטנות כדי לדעת בדיוק כמה אתם הולכים לשלם ובאילו תנאים, גם מדי חודש, וגם כמה ההלוואה תעלה לכם בסך הכל. דבר זה יסייע לכם גם במקח וממכר שתבצעו מול נתוני האשראי. נסו לקחת את הסכום הרצוי ולא שקל אחד מעבר לכך. על כל שקל שתיקחו אתם תשלמו ריבית כך שאין צורך להגדיל את המעמסה שממילא נטלתם על עצמכם. באופן כללי, בדקו היטב מה שיעור הריבית שתשלמו על הקרן, וכן אילו קנסות תקבלו במידה ותפגרו בתשלומים. דבר אחרון ששווה לבדוק הוא כמה תעלה עמלת פירעון מוקדם של ההלוואה. אם פתאום תוכלו להחזיר את ההלוואה באופן מיידי ולהימנע מתשלומי ריבית ו'סחיבת' ההלוואה על 'גבי' חשבון הבנק שלכם, יתכן מאוד שיהיה שווה לכם לשלם את יתרת ההלוואה ולהימנע מתשלומים נלווים, ובכך לחסוך סכום כספי נוסף.

לסיום, הקפטן חוזר שוב על ההמלצה הכללית של לקיחת הלוואה רק כאשר יש צורך אמיתי, ובכל מקרה, לא לקחת הלוואה באופן ספונטני וללא בדיקה מקיפה של האפשרויות העומדות בפניכם. קחו את ההמלצות וחסכו כסף שיכול להגיע למטרות אחרות החשובות לכם ולבני משפחותיכם.