לרשום או לא לרשום? זו השאלה

פריסת תשלום יכולה להקל על חשבון הבנק שלנו בטווח המיידי, אך יש לה מחיר כספי. מתי כדאי לבצע קניה במזומן, ומתי בתשלומים?

לקנות במזומן/תשלום אחד, או במספר תשלומים? זו השאלה.

אם התשובה שלכם היא: 'תלוי בגודל הקניה', אתם צריכים לחשב מסלול מחדש לגבי האופן שבו אתם לוקחים את ההחלטה.

ישנם גורמים אחרים שחשובים לא פחות במערכת השיקולים באם לשלם במזומן ובתשלום אחד, או אם להעדיף תשלום במספר תשלומים. צריך לזכור, ביצוע ברכישה בתשלומים מלווה בתשלום עמלות וריביות, כך שלמרות ההקלה הזמנית והמתעתעת, כמו גם אי החריגה ממסגרת האשראי בבנק, ביצוע רכישה במספר תשלומים היא פעולה יקרה יותר מביצוע רכישה בתשלום אחד.

אם כך, כדי לבצע את ההחלטה הכלכלית הנכונה אנחנו צריכים לשאול עצמנו שתי שאלות מרכזיות:

הראשונה, האם יש לנו יכולת כלכלית לשלם על המוצר?

אם ההתחייבויות שלנו גדולות מדי, ואנחנו כבר משלמים הלוואות ותשלומים על מוצרים אחרים, עצם החשש צריך לגרום לנו לשקול בכובד ראש אם לקנות את המוצר או שלא. פעמים רבות עדיף לחכות טיפה עם הקניה, בטח אם מדובר על 'מותרות', ולקנות את המוצר כאשר יש לנו את האמצעים הכלכליים לעמוד במחיר העלות של המוצר.

השאלה השניה היא, האם המוצר שנקנה ישמש אותנו לתקופה ארוכה, או שמא לתקופה קצרה?

לרוב, אם המוצר ישמש לתקופה ארוכה, הגיוני לפרוס את התשלום למספר תשלומים. אם מדובר בקניה לטווח הקצר, או לשימוש מיידי ונקודתי, מומלץ לשלם בתשלום אחד, כך שהתשלומים לא יצטברו ויקשו עלינו בסוף החודש. התשלום המיידי הקטן שאנחנו מבצעים בקניה בתשלומים מוביל לעיתים לאשליה כאילו שילמנו סכום לא משמעותי עבור הקניה. אבל פעמים רבות השתמשנו כבר במוצר שצרכנו, בעוד קנייתו ממשיכה לנגוס בתקציב החודשי למשך חודשים נוספים, למרות שהוא כבר לא רלוונטי ולא מתוקצב מבחינתנו לאותם חודשים.

מאחר ויש לא מעט מוצרים שקשה להגדיר באם מדובר בקניה לטווח הקצר ו/או הארוך, הנה כמה דוגמאות והסברים על מוצרי צריכה שיוצא לכם לרכוש, בצירוף ההמלצות באם לשלם בתשלום אחד או במספר תשלומים:

מזון – את הקניות במכולת ובסופר מרקט יש לשלם בתשלום אחד בלבד. הקניה בתשלומים גורמת לנו לשכוח שכבר צרכנו את מה שקנינו. אם אתם לא מסוגלים לשלם את הקניה של האוכל בתשלום אחד, נסו להגדיר תקציב קבוע ולהתאים את רשימת הקניות למסגרת התקציב שקבעתם. תכינו רשימה מדויקת ותקנו רק מוצרים שהגדרתם מראש ושאתם אכן צריכים.

חופשות – באופן כללי, עדיף לשלם במזומן, בטח חופשות ספונטניות וקצרות. במקביל, אם אתם מבצעים חופשה שנתית אחת, כזו שמתוכננת מראש ואתם מתכוננים אליה מספר חודשים, אפשר לשלם אותה בתשלומים.

בגדים – גם כאן יש לקבוע תקציב שאותו ניתן לפרוס לפי הרגלי קנית הבגדים שלכם. אם אתם קונים ביגוד מדי חודש, תשלמו במזומן. אם אתם מסתפקים בקניה מרוכזת של בגדים מדי מספר חודשים, אז אפשר גם לבצע פריסת תשלומים.

חשבונות שוטפים – אם מדובר על חשבונות שכבר צרכנו, כדאי לשלם הכל בתשלום אחד. אם מדובר על תשלום מראש שמכסה הוצאות כמה חודשים קדימה, אפשר יהיה לשלם בתשלומים.

מוצרי צריכה – קניית מוצרי צריכה שישמשו אותנו לאורך זמן עשויה פעמים רבות להכביד על חשבון העו"ש שלנו. אם אין בידינו את הסכום כולו, או שאנחנו רואים שקניה בפעם אחת 'תחנוק אותנו', קניה במספר תשלומים היא אופציה כדאית. הנה מספר מוצרים המתאימים לקטגוריה (בסוגריים – אורך החיים הממוצע של המוצרים לפי סקר שערך אתר צרכנות אוסטרלי): סמארטפון (3-9 שנים), לפטופ (4-8 שנים), טלוויזיה (5-11 שנים), מדיח כלים (5-11 שנים), מקרר (6-13 שנים), תנור (15-20 שנים), מכונת כביסה ( 5-11 שנים).

אודות neta schenirer לכל הכתבות מאת neta schenirer