כדאי עכשיו לקחת משכנתא בריבית פריים? מדריך קצר

בחודש הקודם הקפטן יצא לשטח והסביר לכם על השינוי והסרת חלק מההגבלה על לקיחת משכנתא בצמוד לריבית הפריים, והציג כי הדבר עשוי להיות משמעותית למשקי הבית בישראל ויש לבחון כל מקרה לגופו.

ונזכיר את השינוי ואת ההמלצות:

הריבית הנמוכה העומדת על 0.1% והעובדה שכעת ניתן להצמיד החזר של 66% מהמשכנתא לריבית הפריים, לעומת 33% בעבר. השינוי עשוי לחסוך מיידית סכומי כסף גדולים בהחזרים החודשיים של המשכנתא שלכם. מצד שני, ביום שהריבית במשק תעלה, והיום הזה יגיע, גם התשלומים על המשכנתא יעלו, והאנשים שמצמידים את תשלומי המשכנתא שלהם לריבית במשק יאלצו לשלם יותר.

האם יש פה הימור?

הקפטן חושב וחישב שהיכולת להצמיד אחוז גבוה מהמשכנתא לריבית הנמוכה ששוררת כעת במשק היא מעשה בעל משמעות כספית לא מבוטלת, הטומן בתוכו הזדמנויות וסיכונים. השאלה היא כמובן, האם מדובר בהימור מושכל שיחסוך לנו הרבה כסף, או שמא מדובר בהימור שבסבירות גבוהה יעלה לנו ביוקר? התשובה היא פרטנית ומשתנה מאדם לאדם, ממשפחה למשפחה.

האם כדאי לקחת ליווי מקצועי של יועץ למשכנתאות?

לכל אדם ומשפחה יש מצב כלכלי שונה המורכב ממספר פקטורים מסוימים. כדי לדעת האם ללכת על מהלך שיחסוך כספים באופן מיידי אך טומן בתוכו גם סיכון עתידי יש להיוועץ באנשי מקצוע רלוונטיים, כלומר, ביועצי משכנתאות. בדיוק כמו שהולכים לרופא מומחה לפני החלטה בריאותית ספציפית, או למכונאי רכב המומחה לסוג רכבים וחלקי רכב מסוימים כשיש בעיה נקודתית ברכב, או לקבלן שיש לו ידע וניסיון בבניית מבנים מורכבים בעת בנייה מאתגרת, כך בהחלטה שכזאת מומלץ ללכת ליועצי משכנתאות.

מהו תקבלו במסגרת השירות?

שירותי יועץ המשכנתא עולים כמה אלפי שקלים בודדים, לרוב בין 3.000-7.000 ₪. בגדול, אם יש לכם ניסיון בנושא ואתם מבינים היטב את שוק המשכנתאות, אתם יכולים לעשות את ההחלטה הנכונה גם לבד. כל אחד יכול לעשות מכרז משכנתאות בין הבנקים, לצרוך מידע על שוק המשכנתאות ולבדוק היכן הוא יכול להשיג משכנתא טובה יותר. במקביל, כאשר אתם ניצבים בפני העסקה שככל הנראה תהיה אחת מהחשובות בחייכם, אם לא החשובה שבהן, ליווי צמוד של איש מקצוע יחסוך לכם לא רק את 'כאבי הראש' הכוללים התעסקות בטופסולוגיה, חתימות, עבודה מול קבלן במידת הצורך, אישורים ועוד, יועץ המשכנתא אמור גם לבחון לעומק את מצבכם הפיננסי ולתת לכם המלצה למשכנתא המתאימה לכם ביותר מבחינת תמהיל הצרכים והיכולות הכוללניים שלכם, תוך בדיקות וביצוע סקר שוק שיעניק לכם גם את הריביות הטובות ביותר. אם יועץ המשכנתא עשה את עבודתו נאמנה, הוא עתיד לחסוך עבורכם סכומים משמעותיים של עשרות אלפי שקלים ואף יותר לאורך שנות תשלום המשכנתא או מחזור המשכנתא שביצעתם.

איך לבחור יועץ?

אם החלטתם לשכור יועץ משכנתא כדאי לבדוק את הוותק שלו, הניסיון, המקצועיות, קשרים שיש לו עם הבנקים, מקצועיות, וכדאי ליצור קשר עם רשימת הממליצים שלו כדי להבין מי איש המקצוע שאתם לוקחים ואשר עתיד לסגור לכם הסכם שעלותו תלווה אתכם בשנים הנראות לעין, ועדיף שזה יהיה הסכם טוב שיחסוך לכם כסף, ולא יגרום להוצאות שיכבידו עליכם. יועצי המשכנתאות לעיתים הם עובדי בנק לשעבר בדגש על פקידי משכנתאות המכירים היטב את המערכת ועשויים להביא ללקוחות שלהם הצעות אטרקטיביות כתוצאה מהקשרים בהם הם אוחזים. היועצים יכולים להיות גם כלכלנים, רואי חשבון, וכל מי שעבר קורס יועצי משכנתאות בחברות השונות. אמנם גם לבנקים יש יועצי משכנתאות מטעמם, אך ברור כי ליועץ המשכנתא של הבנק יש אינטרס לשרת את רווחי הבנק בו הוא עובד, ולא תמיד טובתו המלאה של הלקוח תעמוד מול עיניו.

אז כדאי לקחת משכנתא כעת או למחזר אותה? הקפטן מציע לכם לעשות בדיקה מקיפה לפני ביצוע ההחלטה, ובהחלט רצוי להיעזר באיש מקצוע.

כתבות נוספות: