כל מה שרצית לדעת על קרן השתלמות ולא העזתם לשאול

אם יש באפשרותכם לפתוח קרן השתלמות, אל תחשבו פעמיים, פשוט לכו על זה!

קפטן קרדיט איגד עבורכם את כל המידע שיעזור לכם להבין איך זה עובד.

 

קרן השתלמות היא אפיק חיסכון המיועד לשכירים ועצמאיים, ורבים מגדירים אותה כאפיק החיסכון המשתלם ביותר לטווח הבינוני שקיים כיום בשוק בשל הפטור ממסים לאחר 6 שנים. למעשה, קרן ההשתלמות היא אמצעי החיסכון היחיד לטווח בינוני שבו יש הטבות מס על ההפקדות ובנוסף, ניתן לפדות את הסכום והרווחים שנצברו בה, מבלי לשלם על כך מס, בתום תקופה של 6 שנים, ולעיתים אף לאחר 3 שנים.

במקור יועדה הקרן עבור מורים בלבד כאשר הרעיון היה שמורים יחסכו סכום כספי קבוע במשך 6 שנים ובשנה השביעית שבה יצאו לשבתון הם יוכלו להשתמש בסכום עבור השתלמויות וצרכים אחרים שלהם. הנוסחה הזו אומצה עם השנים גם על ידי מגזרי תעסוקה אחרים אם כי בצורה מעט שונה. בעוד המורים מפרישים מדי חודש 4.2% מהשכר שלהם, והמעביד מפריש 8.4%, במגזרים אחרים נהוג שהעובד מפריש 2.5% מהשכר שלו בעוד המעביד מפריש 7.5%. הכסף המופרש מושקע בשוק ההון כך שאם התשואה אליה מוצמד הכסף חיובית, הסכום הכספי גדל כאשר גם הכסף המופקד ככספי קרן וגם הרווחים פטורים ממס. אם כי המדינה הגבילה את הפטור לסכום מסוים, ותכף נפרט גם על כך.

מי יכול להצטרף לקרן השתלמות?

בגדול, ישנם 3 מסלולים בולטים שבהם ניתן להצטרף לקרן השתלמות. האפשרות הראשונה מיועדת לשכירים אשר יכולים להצטרף רק בהסכמת המעסיק. הקפטן ממליץ לכם לבקש מהמעביד שלכם להצטרף לקרן השתלמות בזמן המגעים לכניסה לעבודה מאחר ואין חוק המחייב את המעסיק לצרף את העובדים שלו לקרן השתלמות. אם לא הצלחתם לקבל קרן השתלמות בתחילת מועד העבודה שלכם, נסו לדרוש זאת בהמשך במסגרת דיוני העלאת שכר. האפשרות השנייה מיועדת לעצמאים כאשר כל עצמאי שיצטרף לקרן השתלמות זכאי להטבות מס על ההפרשות שהוא מבצע לקרן ההשתלמות, עד לתקרת המס האפשרית. האפשרות השלישית עליה כבר דיברנו היא ציבור המורים והגננות.

מבחינת תקרות המס הרי שהמדינה הגבילה את הפטור לתקרה של משכורת 15,712 ש"ח בחודש או להפקדה של עד 10% מזה כפי שאמרנו 7.5+2.5=10% כלומר ניתן להפקיד כל חודש עד 1,571 ש"ח בחודש פטור ממס רווח הון עבור שכיר. גם עצמאי יכול להפקיד לקרן השתלמות ולקבל פטור ממס רווח הון עד תקרה שנתית של 18,480 נכון לשנת 2021.

 

דברים שכדאי לשים אליהם לב בקרן ההשתלמות

מומלץ לערוך השוואות לגבי התשואות של קרנות ההשתלמות, ועדיף לבדוק את התשואות לאורך זמן ארוך ולא רק את הביצועים האחרונים של הקרן. כדאי כמובן להשוות גם את דמי הניהול הנלקחים מכם לעומת קרנות השתלמות אחרות. כדאי לדעת שקרן ההשתלמות היא על שמכם ותישאר על שמכם גם אחרי שתעזבו את מקום העבודה ו/או אחרי שהפסקתם להפריש לשם כספים, ותוכלו למשוך אותם לפי התנאים הרגילים. גם אם פותחים קרן חדשה ומפקידים אליה, הזכויות בקרן הישנה לא נפגעות וגם ניתן לעבור בין קרן השתלמות אחת לקרן אחרת. ניתן לקחת הלוואה על חשבון קרן השתלמות ולרוב בתנאים נוחים. במידה ומשכתם כספים מקרן ההשתלמות לפני המועד המוגדר למשיכה, אתם עשויים לשלם מיסים וסכומי כסף נלווים.

אז כפי שציין הקפטן בתחילה, כדאי ואף רצוי שתהיה לכם קרן השתלמות, עם זאת, אם מקום העבודה אינו מאפשר לכם להצטרף לקרן, הקפטן ממליץ לעקוב אחר ההמלצות שלו ולוודא כי יש בידכם תכנית נוספת לחסכון ואם אתם לא יודעים מאיפה להתחיל זה הזמן לפנות ליועצים של הקפטן באמצעות האפליקציה, היועצים ישמחו לסייע לכם להבין איפה אתם עומדים וכיצד להתנהל נכון יותר.

אודות אופיר שמואל

אופיר הצטרף למשפחת דן אנד ברדסטריט ב-2012 ומכהן כיום כמנהל מחלקת השיווק בחברה.

אופיר נושא עימו כ-15 שנות ניסיון בעולמות השיווק ומתמחה בניהול השיווק, תכנון ופיתוח אסטרטגיה תקשורתית, יחסי ציבור, שיווק במדיה הדיגיטלית, כתיבה וניהול אסטרטגיית תוכן, תקשורת פנים ארגונית ועוד.

במסגרת תפקידו כתב וניהל תכנים ומאמרים רבים בתחומי ניהול סיכוני אשראי, גיבוש אסטרטגיה שיווקית, BIG DATA, ניהול הזדמנויות עסקיות, שיווק B2B ואיתור לקוחות פוטנציאליים, ועוד.

בנוסף, מרצה בנושא שיווק אפקטיבי ופתרונות מידע אפקטיביים בעולמות ה-B2B, במסגרת כנסי חברה ופורומים לעסקים קטנים ובינוניים.

בתפקידו הקודם בדן אנד ברדסטריט, שימש כמנהל תקשורת שיווקית.

בוגר תואר ראשון (B.A) בתקשורת, יצירה וביקורת, במכללה האקדמית ספיר.

ליצירת קשר
לינקדאין

לכל הכתבות מאת אופיר שמואל