כך שנת המשברים החולפת תסייע להפוך את 2021 לשנת הזדמנויות חדשות

רבים מאיתנו חוו משברים בשנת 2020. חלק חוו משבר כלכלי, חלק משבר אישי, חלק משבר חברתי, ולמעשה, השנה החולפת הייתה שנה שרבים מאיתנו יזכרו כשנה שהייתה רוויה במשברים מגוונים.

ללא ספק המילה משבר היא אחת מהמילים שיותר מפחידות אותנו. המילה משבר טומנת בחובה חוויית ריק, חוסר אונים, כאב, מחירים ועוד כהנה וכהנה. האם התחושות כלפי המילה משקפות מציאות חד מימדית, האם המצב המשברי הוא חריג?

ובכן, התשובה היא לא.

במהלך חייו של כל אדם או ארגון יתרחשו מעת לעת משברים. בחינה של כל מהלך חיים לאורך זמן מגלה מבנה עולה ויורד שבו לעיתים אנו נוגעים בפסגות של הישגים ואושר לצד תקופות של שגרה ונוחות ועד תקופות אחרות של משבר, כאב והתמודדות קשה. מטרתנו אינה להימנע ממשברים אלא ללמוד להתמודד איתם באופן איכותי ואף לזהות בהם הזדמנות לצמיחה והתפתחות. הניסיון להימנע ממשבר מוביל לתקיעות, קיבעון וחיים של פחד שבמבט לאחור – מביאים למעשה לחיים במצב משברי, בעוד שקבלת המשבר כחלק ממכלול ההתפתחות הנורמאלי מאפשרת רכישת כלים, שינוי גישה וצמיחה נוכח הופעת המשבר. בעת משבר, יש שני מצבים עקרוניים מרכזיים, נטישה או לסירוגין חידוש כוחות, גדילה וצמיחה.

חייב לעניין אותך – בדיקת דירוג אשראי

אז איך גדלים וצומחים ממשברים וכיצד מפתחים כלי ניהול המאפשרים ניהול משברים איכותי?

 1. זהו שניים או שלושה משברים שחוויתם בשנים האחרונות. רשמו בכל אחד מהמקרים כיצד יכולתם להתכונן אחרת למשבר ומה אתם לומדים בדיעבד על התנהגותכם שהינכם יכולים להטמיע כיום במסגרת חייכם השוטפים.
 2. באותם מקרים משבריים, נסו לבדוק מה הייתה החוויה הרגשית שלכם וכמה זמן לקח לכם להתרומם ולצאת ממצב המשבר הרגשי. נסו לזהות אילו מעגלי תמיכה או פעולות יכולתם לבצע על מנת לקצר את זמן המשבר הרגשי.
 3. לאחר הניתוח הנ"ל נסו בכל תחום לבנות מערך תמיכה (חברים, משפחה וכו') מתאים שיסייע בידיכם לקצר את אורך המשבר כאשר הוא יופיע.

כעת, לאחר שהבנו שמציאות משברית היא חלק מהחיים ובזמן שחוזרים בהדרגה לשגרה ומתחילים שנה חדשה, נעבור לכמה טיפים כלכליים ליציאה מהמשבר:

הצעד הראשון ביציאה מהמשבר הוא להבין את המחירים הכבדים שאנחנו – המשפחה והזוגיות שלנו – משלמים במצב הזה, אשר כולל: כעסים, לחץ, תסכול, עצבים, פחד וכו'.

הצעד השני הוא להבין שזה הולך להצריך מאיתנו מוכנות לעבוד קשה, השקעה של זמן וחשיבה מחוץ לקופסה, התארגנות שונה, הסתגלות למצב החדש, רתימה של בני המשפחה וסבלנות.

הנה מהלכים שיכולים להביא לאיזון כלכלי להתרוממות ממשבר:

 1. בדקו את כל ההוצאות החודשיות שלכם בחצי השנה האחרונה.
 2. צמצמו הוצאות והגדילו את ההכנסה החודשית. לא יודעים איך? יש המון אפשרויות לעבודה נוספת, לפעמים גם מהבית
 3. רישום הוצאות כסף מזומן
 4. בניית תקציב חודשי קבוע
 5. יש לבדוק את כל ההלוואות שלקחנו, ריביות וכ"ו ולשאוף למחזר אותן על ידי לקיחת הלוואה אחת גדולה שסך ההחזר שלה יהיה נמוך מההחזרים השוטפים שהחזרנו עד היום.
 6. להתחיל לחסוך כסף, אפילו סכום מזערי ככל שהיה שכן עצם החסכון הוא בעל אפקט
 7. לחסוך בתשלומים שוטפים בתחומי ביטוחים/ מדיה/ סלולר וכו' ע"י סקרי שוק
 8. לקנות חכם ומתוכנן ורק את מה שבאמת צריך

לא קל לשנות הרגלים, אבל זה אפשרי. בהצלחה!

אודות אופיר שמואל

אופיר הצטרף למשפחת דן אנד ברדסטריט ב-2012 ומכהן כיום כמנהל מחלקת השיווק בחברה.

אופיר נושא עימו כ-15 שנות ניסיון בעולמות השיווק ומתמחה בניהול השיווק, תכנון ופיתוח אסטרטגיה תקשורתית, יחסי ציבור, שיווק במדיה הדיגיטלית, כתיבה וניהול אסטרטגיית תוכן, תקשורת פנים ארגונית ועוד.

במסגרת תפקידו כתב וניהל תכנים ומאמרים רבים בתחומי ניהול סיכוני אשראי, גיבוש אסטרטגיה שיווקית, BIG DATA, ניהול הזדמנויות עסקיות, שיווק B2B ואיתור לקוחות פוטנציאליים, ועוד.

בנוסף, מרצה בנושא שיווק אפקטיבי ופתרונות מידע אפקטיביים בעולמות ה-B2B, במסגרת כנסי חברה ופורומים לעסקים קטנים ובינוניים.

בתפקידו הקודם בדן אנד ברדסטריט, שימש כמנהל תקשורת שיווקית.

בוגר תואר ראשון (B.A) בתקשורת, יצירה וביקורת, במכללה האקדמית ספיר.

ליצירת קשר
לינקדאין

לכל הכתבות מאת אופיר שמואל