טיפים להתנהלות כלכלית בהתאם לשינויים בסטטוס המשפחתי

שינויים בסטטוס המשפחתי מייצרים לא רק מציאות משמחת ומאתגרת במישור המשפחתי, הם גם גורמים לשורת שינויים הקשורים לאופן שבו עלינו לתכנן את העתיד הכלכלי שלנו ושל הקרובים שלנו.

השתחררתם מהצבא? התחלתם לעבוד? מיסדתם קשר? נולדו ילדים? התגרשתם? חס וחלילה התאלמנתם? לכל שינויי הסטטוס המשפחתי הללו יש השלכות בין אישיות משמעותיות, אך יש בהן גם שינויים כלכליים שעתידים להשפיע על חייכם ו/או חיי קרוביכם וכדאי מאוד להיות מודע אליהם ולא להתעלם מקיומם. הקפטן יפרט כמה מן השלבים השונים בחיים שלכם ויצרף המלצות בולטות שיסייעו לכם להגיע מוכנים למקרים/להתמודד עם מקרים של שינויים בחיי המשפחה – בין אם מדובר על הרגע שבו תצאו לפנסיה, ברגע עם משמעות שמחה, עצובה או אפילו טראגית עבורכם – כך שתוכלו לפרוש רשת בטחון כלכלית מחד, אך לא לשלם כספים מיותרים מאידך.

  • תקופת הבגרות וטרום זוגיות/רווקות – באופן כללי, חשוב לא לגעת בכספי הפנסיה ולא משנה מה מטרת משיכת הכספים. אל תתפתו למשוך את כספי הפיצויים או כל מרכיב אחר מהכספים שאמורים להוות את רשת הבטחון הכלכלית שלכם בבוא היום שתחליטו לצאת לפנסיה. תקופת הזמן הזאת היא גם הזדמנות פז לחסוך באמצעות קופות גמל והשתלמות ולצבור כספים שיעניקו לכם ביטחון לשלבים הבאים בחיים. בנוסף, עלות ביטוח החיים בגילאים צעירים היא נמוכה ולכן רכישת ביטוח חיים שאתם צעירים ובריאים יהיה בתנאים נוחים יותר מאשר רכישת ביטוח שכזה כאשר אתם מבוגרים ובעלי בעיות בריאות מגוונות. טיפ חשוב: בדקו והתמקחו על דמי הניהול והעמלות, מדובר על כסף קטן שבהדרגה מצטבר לכסף גדול.
  • זוגיות ונישואים – מרגע שמיסדתם את הקשר כדאי לכם לעדכן את המוטבים בביטוח החיים, ביטוחי המנהלים וקרנות ההשתלמות ולעדכן גם את מסלול הפנסיה שלכם, כולל 'כיסוי לשארים' כדי להבטיח כיסוי מלא למשפחה העתידית שלכם. במידה ואתם מוגדרים כעצמאיים, חשוב להפריש לפנסיה סכום שיאפשר לכם במצטבר לחיות ברווחה גם לאחר שתפסיקו לעבוד.
  • הורות – פתיחת תכנית חיסכון עבור הילדים שלכם היא פעולה שתמיד טוב לעשות ובבוא היום כאשר הילדים גדלים והצרכים עולים אתם תשמחו שביצעתם את הפעולה המשתלמת הזאת. מעבר לכך, כדאי להוסיף את בני הזוג כמוטבים בתכנית הפנסיונית ובביטוחי החיים כך שבמקרה אסון ובמידה והלכתם מן העולם, בני הזוג שלכם יקבלו את הכספים שחסכתם כדי שיוכלו לטפל בילדים שלכם. אפשר גם להפוך את הילדים למוטבים וכשיגיעו לבגרות הכספים יועברו אליהם. מומלץ לשקול לעדכן את קרן הפנסיה ואת ביטוח החיים כדי לייצר רשת בטחון עבור המשפחה במקרה של פטירת אחד מבני הזוג.
  • פרידה – הפרידה הפיזית מצריכה היערכות נפרדת גם ברמת החסכונות השונים. יש לעדכן את קרן הפנסיה, ביטוח החיים, ביטוח מנהלים, קופות הגמל וכו' ולשנות את המוטבים הרשומים כך שמקרה פטירה הכספים יועברו לילדים או למי שאתם חפצים ביקרם. קצרה היריעה לתת את כל ההמלצות הכלכליות לתחילת החיים בנפרד אולם מומלץ להתחיל בבניית מסגרת כלכלית שתאפשר לכם להתמודד עם המצב החדש, כמו גם ביצירת בטחון כלכלי לעתיד.
  • מוות של אחד מבני הזוג – לצד ההתמודדות המורכבת במישור הנפשי והשינוי המקיף המתבצע בחיים, צריך להסיט בהקדם חלק מהמשאבים הזמינים לטובת ההתמודדות עם המישור הכלכלי והמשמעות המיידית והעתידית של מות בן או בת הזוג. בדקו אילו ביטוחי חיים היו לבני הזוג שלכם ובאם ניתן לממש אותם, בדקו האם מגיע לכם ולילדיכם (עד גיל 21) פנסיית שארים, עדכנו את המוטבים שלכם במוצרים הפנסיונים השונים, ותכננו בקפידה את ההתנהלות הפיננסית החדשה שלכם כך שתהיו עם יד על הדופק גם בהקשר של כלכלת הבית.