יוצאים לפנסיה, ומה אז?

המונח איקיאגי (תרגום: חיים מלאי ערך) מבוסס על מחקרים שנערכו ביפן ומביא גישה מרעננת ותפיסת עולם הרלוונטית גם לאנשים בגיל פנסיה. לפי שיטת האיקיאגי על האדם לשאול עצמו מה הוא אוהב לעשות, במה הוא טוב, איך הוא יכול להתפרנס, ומה העולם צריך ממנו. התשובות לשאלות הללו מייצרות סינרגיה שמקדמת את האדם לחיות חיים טובים ומלאים יותר. למציאת האיקיגאי שלכם אין גיל כניסה, להפך, אפשר לחפש ולמצוא אותו בכל שלב וגיל, וסביר גם שהוא ישתנה מתקופה לתקופה. לפי תפיסת העולם הזאת, גיל הפרישה הוא הזדמנות להתחלות חדשות, ואין ספק שעדיף להתחיל את השלב החדש בחיים בתנאים נוחים יחסית.

האם זה יקרה?

במידה ניכרת זה תלוי בכם.

כשחושבים קדימה, אחד הנושאים המטרידים הרבה אנשים הוא נושא הפנסיה, בין היתר מאחר ורבים לא יודעים בדיוק מה מגיע להם. מטרת תוכניות הפנסיה השונות הן להבטיח לאדם העובד הכנסה כספית עתידית שתחליף את מקור ההכנסה שלו שנפסק עם יציאתו לפנסיה ותאפשר לו לחיות בכבוד. רבים מאיתנו לא חושבים מה יהיה איתנו בעוד 20-40 שנים, אבל זה לא אומר שאנחנו לא צריכים לטפל בפנסיה שלנו ולחשוב קדימה כבר מעתה. אם נתעורר מאוחר, היעדר פנסיה מכובדת תקשה לחיות בכבוד כשנגיע לגיל זקנה.

כדי להבין במאקרו את נושא הפנסיה יש לדעת שלא כולנו באותו המצב. ההפרדה המרכזית היא בין אנשים שמועסקים בארגונים או מוסדות תחת הסכמים קיבוציים – בהם נקבעת הפנסיה שמחויב המעביד להפריש – לבין ארגונים שלא תחת הסכמים כאלו ובהם קיים הסכם פנסיה חובה.

גם אם יש לכם פנסיית חובה, אתם לא נטולי דאגה. פנסיית חובה היא חוק שהתקבל בשנים האחרונות והיא ממש לא מספקת. אם אדם יבנה על פנסיית החובה הוא עשוי לסבול מקשיים תזרימיים וכלכליים משמעותיים כששעת היציאה לפנסיה תגיע.

גם ביטוח לאומי לא משמש מענה לכל הדאגות. מדובר על סכום שנע סביב ה- 1,800 ₪ לחודש המספק צרכים בסיסיים בלבד.

לסיכומו של עניין, המחיה שלנו בתקופת הפנסיה מורכבת משלושה רבדים:

  1. ביטוח לאומי שאנחנו משלמים מגיל צעיר
  2. פנסיית החובה.
  3. הפרשות להשלמת חוסרים – קופת הפנסיה שלכם.

 

אז מה ניתן לעשות כדי להבטיח את העתיד שלנו?

  1. צריך לחשוב ולתכנן – נגיד ופרשתי מחר בבוקר ואני רוצה לחיות טוב. יש לי נכדים, אני רוצה לטייל בעולם. כמה כסף אני צריך בשביל לחיות בכבוד?
  2. לבדוק בקרן הפנסיה מהעבודה כמה אקבל כשאפרוש. צריך לחשב את הפער – כמה מגיע לנו מביטוח לאומי ומקרן הפנסיה הקיימת בעבודה. אם יש פער בין הסכומים, להשלים את הפער עם ביטוח פרטי.
  3. אם אתם עצמאים ולא שכירים, אתם צריכים לדאוג לעצמכם ולהפריש כ- 20% מההכנסה שלכם כל חודש לקופת פנסיה.
  4. אתם צריכים להתחיל להפריש מגיל צעיר לפנסיה. מרגע שאדם יוצא מהצבא מתחיל שעון חול. ככל שתדחו את התחלת ההפרשות כך תצטרכו להפריש יותר בעתיד.
  5. כדי להשלים את החישוב צריך לקחת בחשבון כל מיני כספים נוספים שהולכים לקבל, כמו ירושות.

 

הקפטן ממליץ לכל אחד לבצע בדיקות אלו כבר היום על מנת להגיע לגיל פרישה עם תמונה ברורה ובעיקר נחת.

אודות אופיר שמואל

אופיר הצטרף למשפחת דן אנד ברדסטריט ב-2012 ומכהן כיום כמנהל מחלקת השיווק בחברה.

אופיר נושא עימו כ-15 שנות ניסיון בעולמות השיווק ומתמחה בניהול השיווק, תכנון ופיתוח אסטרטגיה תקשורתית, יחסי ציבור, שיווק במדיה הדיגיטלית, כתיבה וניהול אסטרטגיית תוכן, תקשורת פנים ארגונית ועוד.

במסגרת תפקידו כתב וניהל תכנים ומאמרים רבים בתחומי ניהול סיכוני אשראי, גיבוש אסטרטגיה שיווקית, BIG DATA, ניהול הזדמנויות עסקיות, שיווק B2B ואיתור לקוחות פוטנציאליים, ועוד.

בנוסף, מרצה בנושא שיווק אפקטיבי ופתרונות מידע אפקטיביים בעולמות ה-B2B, במסגרת כנסי חברה ופורומים לעסקים קטנים ובינוניים.

בתפקידו הקודם בדן אנד ברדסטריט, שימש כמנהל תקשורת שיווקית.

בוגר תואר ראשון (B.A) בתקשורת, יצירה וביקורת, במכללה האקדמית ספיר.

ליצירת קשר
לינקדאין

לכל הכתבות מאת אופיר שמואל