חשבון בנק משותף. כן או לא?

פעמים רבות הקפטן נוטה להצביע על הקשר המרתק שבין סוגיות כלכליות, אישיות ומשפחתיות, לבין מראת מערכות היחסים הסובבות סוגיות אלו. את אותם המרכיבים שניתן למצוא בדילמות הכלכליות הסבוכות, או הפשוטות ביותר, ניתן גם למצוא בבסיסן של הדילמות האישיות ובדילמות הנוספות המלוות את מערכות היחסים.

אחת השאלות המעניינות ביותר בהקשר זה מתייחסת לסוגיית ה"לחוד או איחוד?".

ראשית, נבחן את הסוגיה באמצעות אחד מהיבטיה הפשוטים ביותר והוא חשבון הבנק. פעמים רבות הקפטן נשאל על ידי בני זוג את השאלה המכוננת : "האם לדעתך עדיף להחזיק חשבון משותף אחד או שני חשבונות נפרדים?". זו אכן שאלה מעניינת ובאופן מפתיע בניגוד למה שרובנו חושבים, התשובה אינה חד משמעית.

זה נכון שעניינית ועקרונית, באופן פשוט אכן עדיף שיהיה חשבון משותף. ראשית, קל יותר לעקוב. שנית קל יותר ליצור בהירות ושיתוף פעולה בחשבון אחד, גם ההוצאות זולות יותר ובכלל זה נראה הגיוני.

אבל יש פעמים בהם פתרון החשבון המאוחד אינו הפתרון האופטימאלי. ייתכן ואחד מבני הזוג הוא עצמאי ובעיות תזרים ספציפיות אצלו בבית העסק, גורמות לכך שהחשבון הפרטי המאוחד ינוהל בצורה בעייתית ובחוסר וודאות. לכן, ייתכן ועדיף לפצל את החשבון הפרטי לשניים, כאשר השכיר מבני הזוג ינהל חשבון פרטי פשוט, צפוי, שניתן להסתמך עליו. ובן הזוג העצמאי ינהל חשבון פרטי נוסף, כזה שיוכל להעניק גיבוי לחשבון הפרטי הראשון בשעת הצורך, אבל לא יהווה את בסיס ההתנהלות היומיומית. במקרים שכאלה העלות הנוספת על ניהול חשבון בטלה בשישים ביחס לתמורות הנוצרות מפיצול החשבון.

באמצעות סוגיה זו ניתן להתרחב ולבדוק מערכות יחסים בכלל.

האם מעצם היותנו זוג אחד ומאוחד, עלינו להפוך למעשה לאדם אחד? או שמא שניים אנו? ואם כך, איפה מתחיל אני ואיפה נגמרת היא? מתי הרווח הוא בעצם איחודינו ומתי מהווה הוא נטל על צווארנו.

בכל אחת מהסוגיות האלו הקפטן סובר שכל אדם, כל זוג, וכל משפחה, שונים ומיוחדים הם.

אל לנו להתייחס אל עצמנו כעוד פיסה בפס יצור של מוסכמות חברתיות, ללא התייחסות והתחשבות באופי הייחודי שלנו ובמה שמתאים דווקא לנו, גם אם זה שונה מאיך שזה נתפס על ידי האחר ומהמקום שבו גדלנו וממנו למדנו. הקפטן מכיר זוגות שאחרי שנים החליטו לעבור ולישון בחדרי שינה נפרדים ודווקא החלטה זו יצרה איכות חדשה ומיוחדת בחיי הנישואין שלהם. דווקא החלטה זו יצרה קירבה עקב מימד הפרטיות שהושג ואשר אפשר לכל אחד מהם למצוא בחזרה את היופי שבמשותף.

כמו בסוגיית הבנק, כך בסוגיית המשפחה בכלל, אין תשובה אחת ואין נכון או לא נכון, יש מרחב תשובות ומה שנכון עבורי.

אז מה עושים?

  1. הזמינו את בן או בת זוגכם ל'שיחת שותפות'.
  2. שבו כל אחד מכם ורשמו לעצמו באילו נושאים אתם מזהים את חשיבות ה"איחוד" ובאילו נושאים בחייכם אתם מזהים את חשיבות ה"לחוד".
  3. כעת השוו את הרשימות וזהו באילו מקרים חושבים אתם בדומה לבן או בת זוגכם ובאילו מקרים חושבים אתם אחרת.
  4. קבלו החלטות לגבי המסוכם ונהלו שיחה פתוחה לגבי השונה.
  5. בצעו הבהרת ציפיות מחודשת יחד לחייכם המשותפים.
אודות אופיר שמואל

אופיר הצטרף למשפחת דן אנד ברדסטריט ב-2012 ומכהן כיום כמנהל מחלקת השיווק בחברה.

אופיר נושא עימו כ-15 שנות ניסיון בעולמות השיווק ומתמחה בניהול השיווק, תכנון ופיתוח אסטרטגיה תקשורתית, יחסי ציבור, שיווק במדיה הדיגיטלית, כתיבה וניהול אסטרטגיית תוכן, תקשורת פנים ארגונית ועוד.

במסגרת תפקידו כתב וניהל תכנים ומאמרים רבים בתחומי ניהול סיכוני אשראי, גיבוש אסטרטגיה שיווקית, BIG DATA, ניהול הזדמנויות עסקיות, שיווק B2B ואיתור לקוחות פוטנציאליים, ועוד.

בנוסף, מרצה בנושא שיווק אפקטיבי ופתרונות מידע אפקטיביים בעולמות ה-B2B, במסגרת כנסי חברה ופורומים לעסקים קטנים ובינוניים.

בתפקידו הקודם בדן אנד ברדסטריט, שימש כמנהל תקשורת שיווקית.

בוגר תואר ראשון (B.A) בתקשורת, יצירה וביקורת, במכללה האקדמית ספיר.

ליצירת קשר
לינקדאין

לכל הכתבות מאת אופיר שמואל