השקעה אלטרנטיבית? מה הקטע עם NFT?

כמה פעמים בשנה האחרונה קראתם על ה NFT ולא ממש הבנתם מה זה אומר?

ובכן, לא משנה אם אתם משקיעים, סוחרי אמנות, או פשוט אזרחי העולם, הגיע הזמן להכיר את סצנת הNFT.

אמנם בתקופה זאת, ברבעון השני של 2022, יש תחושה מסוימת שגל ההזדמנויות הכלכליות הגדולות של ה NFT ששטף את העולם בשנת 2021 קצת נרגע, אך מומחים רבים צופים שהשוק יחזור ויתעצם מחדש כאשר אינסטגרם תצטרף למשחק הווירטואלי של ה NFT, וזה הולך לקרות בעתיד הלא רחוק.

 

אז מה זה בעצם NFT?

ה – Non-Fungible Token, אסימונים שלא ניתנים להחלפה, נהנו בשנת 2021 מהתפתחות מטאורית ומשוק מכירות של מעל ל 40 מיליארד דולרים. למרות שמכירת הפריטים הדיגיטליים החל כבר באמצע העשור הקודם, בשנתיים האחרונות נוצר 'טירוף' מכירות שגרם לכך שאנשים רבים המושקעים במטבעות קריפטוגרפיים רכשו מוצגי NFT, לעיתים במחירים של עשרות מיליוני דולרים. יצירה אחת נמכרה בכמעט 70 מיליון דולרים, יצירות אחרות במיליונים רבים, וכבר היום ישנם אמנים ישראלים שהפכו למיליונרים בעקבות מכירת יצירות NFT.

ברמה המעשית NFT הוא זכות וירטואלית שאנחנו קונים על יצירה של מישהו אחר, או כל דבר שנוצר ברשת – החל מציורים וקליפים, דרך ציוצים בטוויטר, וכלה בהקלטה של רגע משמעותי בטלוויזיה. מי שטען וקיבל לזכות וירטואלית על אותו הרגע/המוצר/המוצג יכול למכור אותו. כלומר, את הזכות הווירטואלית עליו. או במילים אחרות: להפוך אותו ל־NFT. הפריט צריך לעבור הטבעה של טוקן חדש בבלוקצ'יין ("מינט") ולאחר קבלת האישור ה־NFT מבטיח בעלות מוחלטת שהופכת את הפריט לסחורה שניתן לקנות או למכור. לאחר הקניה של הפריט מקבלים זכויות על הנכס המקורי כאשר הנוכחות שלו מתקיימת באמצעות לינק שמפנה לפריט הדיגיטלי עם מידע על ה NFT. יש לציין שלמרות הבלעדיות שמקבל הקונה, לא ניתן לפסול שיש נכסים דומים ברחבי הרשת.

האם NFT הוא אפיק השקעה הגיוני וכדאי או שמא מדובר בבועה מסוכנת שעתידה להתפוגג? האם לרווחים על ההשקעות ב NFT יש סיכוי לקבל ביטוי ישיר ומשמעותי גם מחוץ למרחב הווירטואלי? האם מדובר על שוק שלמרות שההייפ הראשוני כבר מאחורינו עדיין כדאי להיכנס אליו בהקדם? המומחים חלוקים לגבי התשובות לשאלות אלו ולצד אלה שחוששים מהתפוגגות ערך היצירות או מסיכון גבוה להפסיד חלק גדול מההשקעה, יש כאלה שמוצאים בשוק הזה הזדמנויות שספק אם יחזרו בזמן הקרוב. אם בכל זאת החלטתם להיכנס להשקעות ב NFT, הנה כמה טיפים בעד ונגד כניסה לשוק ה NFT לצורך השקעות:

נגד:

  • המסחר ב NFT מתבצע במרחב הדיגיטלי ומתקיים כרגע באמצעות מטבעות וירטואליים, אפיק השקעה בעל סיכון גבוה יחסית.
  • ישנם נוכלים רבים בשוק ה NFT וקיים חוסר הבנה מצד רוכשי נכסים דיגיטליים לגבי האופן שבו יוכלו להשתמש בפריט הדיגיטלי שקנו.
  • השוק כבר מעבר לשיא. מי שנכנס מוקדם יותר הרוויח, מי שיכנס עכשיו יסכן את כספו באופן משמעותי.

בעד:

  • הכניסה של אינסטגרם לתמונה אמורה להעניק תנופה משמעותית מחודשת ל NFT ותעורר מחדש את שוק המכירות והקניות של נכסים דיגיטליים.
  • את הנעשה אין להשיב והרעיון של ה NFT רק ילך ויתפתח. ישנה סבירות גבוהה שהשוק שבשנת 2021 גלגל לפי הערכות שונות כ – 44 מיליארד ימשיך לצמוח. מלבד זאת, ההערכות הן שניתן יהיה להשתמש בכרטיסי אשראי כדי לקנות NFT, וכי הטבות מסוימות הקשורות לנכסים הדיגיטליים יבואו לידי ביטוי גם במציאות הנוכחת הפיזית.

 

חשוב לשים לב- בסופו של דבר, מדובר בתחום חדש עם רמת סיכון גבוהה, ולכן חשוב להתייעץ עם מומחים ולבדוק היטב באם וכיצד כדאי להשקיע בעולם ה NFT, ומה היא הדרך הנכונה לבדוק ולבצע את ההשקעות.

אודות neta schenirer לכל הכתבות מאת neta schenirer