הכנסה פסיבית – תעודת הביטוח הכלכלית שלנו

המשך משבר הקורונה והפגיעה שהוא יוצר במגזרים מסוימים מדגיש את חשיבות פיתוח כמה מקורות הכנסה והימנעות מלהישען על מקור הכנסה אחד בלבד. אם אין לכם הכנסה פסיבית כשלהיא, הגיע הזמן לחשוב על איך מייצרים הכנסה פסיבית אמינה ומניבה

כבר שנים שהקפטן פועל לייצר מקורות הכנסה שלא תלויים בשום דבר. כלומר שגם אם יפטרו אותו יום אחד והוא לא יקבל משכורת, הוא עדיין יוכל להרוויח כסף כתוצאה מהשקעה שביצע, או מפעולה פיננסית אחרת שמאפשרת לו לקבל כסף מדי חודש ללא השקעה ומאמץ גדול. המצב הרצוי הוא כמובן לייצר הכנסות פסיביות המצטרפות להכנסות חודשיות המגיעות מהעבודה המרכזית שלנו. ככל שיהיו לנו יותר הכנסות פסיביות הדורשות מאיתנו השקעה מעטה – אם בכלל, נוכל להגיע לרווחה כלכלית משמעותית יותר בפחות זמן. אבל לפעמים הכנסות פסיביות הן אלה שישמשו לנחיתה רכה וחבל הצלה כלכלי כשמקור ההכנסה המרכזי שלכם נפסק.

באופן מעט פרדוקסלי, אם לא ירשתם נכסים או הסכם כלשהוא המניב עבורכם הכנסות פסיביות קבועות, הרי שעל מנת להגיע להכנסה פסיבית, יש לנהוג באופן אקטיבי.

בואו ניקח את דוגמת התיווך בעסקאות על בסיס אחוזים קבועים. על מנת להצליח לייצר הכנסה מעיסוק זה, כמו גם צרוב העיסוקים האחרים, יש להשקיע זמן רב בהכרת הנפשות הפועלות, ביצירת תשתית לפעילות העסקית שלכם, בהבנת כללי השוק, בניסיונות רבים שברובם התוצאה הסופית היא כישלון, וצריך לא להרים ידיים ולהמשיך לנסות. מעטים הם האנשים שהצליחו לייצר הכנסה פסיבית בקלות ושמתחילת הקריירה הפיננסית שלהם רוב הניסיונות שלהם לייצר הכנסה שכזאת היו והינם מוצלחים ולרוב כדי להצליח צריך להתאמץ. התיווך מהווה דוגמה אחת מיני רבות לאפשרויות שמהן ניתן לייצר הכנסה פסיבית, ויש עוד דוגמאות רבות ונוספות. תחום הנדל"ן הוא דוגמה מצוינת ליכולת להכניס כספים באופן פסיבי, ולא בכדי אנשים שיוצאים לפנסיה מעדיפים לעיתים למשוך כספים עתידיים על מנת לקנות נדל"ן להשקעה וההכנסה הפסיבית מהשכירות משמשת להם כסוג של פנסיה. כמובן שאפשר גם להשקיע בשוק ההון ברמות סיכונים משתנות ובאפיקים שונים וליהנות מהריבית – במידה והשוק ממשיך לעלות. ישנם גם לא מעט נכסים דיגיטליים שניתן לייצר דרכם הכנסות פסיביות, מכונות מכירה סטטיות לממכר מצרכים חיוניים ומזון, הלוואות חברתיות ועוד.

לפני הכל, הקפטן מעלה את המאמר הזה כדי לגרום לכם לחשוב על הכנסה שכזאת. הרבה חברים של הקפטן החלו לחפש הכנסה פסיבית וגם המציאו עצמם מחדש אחרי שעברו משבר תעסוקתי בזמן הקורונה והקפטן חושב שלא צריך לחכות למשברים כדי שנמציא את עצמנו מחדש, או שנחפש חבל הצלה כלכלי במידה וההכנסה העיקרית שלנו תיפסק לפתע. הקפטן חושב גם שפעמים רבות עדיף להיות בצד היוזם ולא בצד המגיב, וטוב להיות מוכן לכל מקרה או צרה כלכלית שיכולה פתאום לקרות.

קריאה ועיון מעמיק בנושא הכנסה פסיבית יכולים לתת לכם כלים ראשוניים לבחון איזה תחום יכול להתאים לכם. בדרך כלל כדאי להתמקד בתחום אחד, להכיר אותו לעומק, להתמחות ולהתמקצע בו, ולצאת לדרך. הבחירה ביציאה לדרך צריכה להגיע במקביל להעמדת תכנית עסקית ריאלית עם יעדים ברי השגה. אל תחפפו בתכנית, תחשבו כאילו אתם מכינים את התכנית לבנק שלכם או למשקיע שרוצה להשקיע בכם. במקביל, חשוב לראות שמה שאתם עושים 'כשר' ושאתם לא הופכים להיות חלק מפירמידה מפוקפקת כלשהיא.

כן, דרוש אומץ להתחיל משהו חדש, כן, סביר גם שתטעו בדרך. אבל אם תרדו לעומק הנושא שבחרתם לפתח, תקראו בפורומים, תדברו עם אנשי מקצוע, ותגלו גם קצת יזמות ואומץ, אתם תדעו האם התחום מתאים לכם או שלא, ואולי תצליחו לייצר הכנסה פסיבית ולשדרג את המצב הכלכלי שלכם.