הילדים מבזבזים באונליין? חינוך פיננסי נכון לילדים

ככל שהילדים שלנו יגלשו יותר באינטרנט ויראו יותר סרטים, יקשיבו ליותר שירים, ויבצעו פעולות נוספות הקשורות לצריכת תכנים ברשת, כך הם יחשפו יותר לפרסומות עם תכנים שיווקיים ייעודיים שיציעו להם הצעות קוסמות הקשורות לתכנים שהם צורכים. איך עומדים בפיתוי? כרגיל, הכל מתחיל בחינוך – הפיננסי

עוד גל של קורונה מגיע, עוד פעם עובדים מהבית, עוד פעם הילדים בבידוד, ושוב מצמידים אותם באין ברירה למסך הטלוויזיה. כן, גם לקפטן יש ייסורי מצפון כשהוא עושה את זה. למרות שהקפטן מקפיד לשלוט על התכנים שהילדים שלו רואים, לא פעם הם נחשפים לפרסומות, לסדרות מצוירות וגיבורי על ו/או נוער כאלה ואחרים, ומהר מאוד מתחילים הילדים של הקפטן להיחשף לפרסומות הקשורות להרגלי צריכת הטלוויזיה שלהם. הילדים של הקפטן עוד קטנים, אבל יש לו הרבה חברים עם ילדים בגילאי תיכון שכבר מגלים עצמאות רבה ונחשפים להרבה מאוד תכנים שיווקיים שגוררים עמם פיתויים צרכניים רבים.

כן, בין אם מדובר בילדים או בבני נוער, מרגע שרואים סרטוני רשת, גולשים במחשב, מחפשים ערכי מסוימים בגוגל, הילדים שלכם מתחילים לקבל הצעות רבות מרשתות שיווקיות שמנסות לגרום להם לצרוך ולקנות מוצרים מגוונים. אלמנטים כמו חינוך פיננסי לקוי, לחץ חברתי, חוסר המודעות של הילדים לסיכוני הונאות רשת והתנהלות צרכנית לא מבוקרת, יכולים לגרום לצרות רבות.

מה אפשר לעשות נגד זה?

כמו בפעמים רבות אחרות, התשובה נמצאת בחינוך, כאשר הפעם מדובר בחינוך פיננסי.

מדובר בתהליך שאף פעם לא מאוחר להתחיל אותו, וכדאי מאוד לבצע אותו, לא רק לטובתכם, גם לטובת העתיד הכלכלי של הילדים שלכם, שהרבה מהאופן שבו הם יתנהלו פיננסית בחייהם הבוגרים מושפע מהחינוך שבו הם קיבלו בבית.

הקפטן כבר כתב מספר פעמים על החשיבות במתן חינוך פיננסי לילדים ואף הסביר בכמה צעדים כיצד ניתן לעשות זאת. בגדול, אפשר להתחיל לדבר עם ילדים על כסף כבר באזור גיל 5-6 תוך הסבר על משמעות הכסף, והעברת התובנה שמדובר על משאב מוגבל שצריך להשתמש בו בתבונה. לא צריך להכניס את הילד לחרדות כלכליות שיפגעו ביציבות שלו, אלא יש לעשות זאת באופן מובנה ומחושב, הילדים נבונים ורבים מהם יבינו זאת אם תסבירו להם באופן בריא ונכון.

צריך לדבר עם הילד שלא קונים את כל מה שיש, אלא מבצעים קניות באופן מחושב ולא אימפולסיבי. הקניה צריכה להיות ממוקדת ומוגבלת כאשר אפשר להסביר – ואף לתת דוגמה – שאם משתמשים בכסף עבור משהו שלא צריכים, הוא יהיה חסר במקום אחר. כשהילד גדל טיפה ניתן לתת לו לנהל תקציב שבועי, או חודשי, או אפילו חצי שנתי, כאשר מדובר בתקציב מוגבל והוא צריך לנהל אותו בצורה מחושבת ומיטבית – כאשר המבוגר עוזר לו להחליט את ההחלטות הכלכליות שהוא מבצע בתקציב שניתן לו. בגיל מאוחר יותר, כאשר הילד מגיע לגילאי התיכון, ניתן אף לעודד את הילד לצאת לעבוד כדי שיבין באופן עצמאי מה צריך לעשות כדי להרוויח כסף, מה שיעניק ערך מוסף להבנת שווי הכסף.

כמובן שחשוב לתת לילד דוגמה אישית בקניות באופן כללי, וגם בקניות באינטרנט. אם הילד נחשף למשהו שהוא רוצה ואנחנו מסכימים לקנות במסגרת חשיבה והתנהלות כספית אחראית, אפשר לעשות איתו ביחד השוואת מחירים באינטרנט וכך הוא חלק מתהליך הצרכנות הנבונה והמחושבת. תעניקו דוגמה לילדים שלכם ותתנהלו בעצמכם באופן אחראי ושקול בקניות באינטרנט, אם לא בשביל חשבון הבנק שלכם, אז בשביל חשבון הבנק של הילדים שלכם.

ככלל, במידה והחלטתם לתת לילד לרכוש משהו באינטרנט איתכם או אפילו באופן עצמאי, חשוב לדבר עם הילדים על רכישה בטוחה ונכונה כך שלא יהיו קורבן להונאת רשת. אם מצאתם שהילדים קנו מוצרים שונים ממכשירי טלפון שמחוברים לכרטיסי אשראי – צריך להסביר להם שאסור לעשות זאת ללא רשות, ובמקביל, להיות ערים לכך שניתן לבטל קניה לפי חוקי הצרכנות של אותה המדינה. אם הרכישה בוצעה בישראל, יש להורים אפשרות לבטל את העסקה שהילד ביצע ולרוב חנויות האונליין מגלות הבנה למקרים שכאלה ומחזירות את כספי הרכישה להורים.