הדרך לעצמאות הכלכלית של הילדים שלנו תלויה בנו

אין הורה שלא מכיר את הדילמה באם לקנות לילד שלנו משהו שהוא רוצה או שלא. זה יכול לקרות בחנות צעצועים, בסופר מרקט, בהליכה ברחוב, אן כשהם חוזרים מבית הספר או הגן ובאים עם בקשות מגוונות. אנחנו רוצים לתת לילדים שלנו הכל, אבל לא רוצים שהם ירגישו שהם מקבלים כל מה שהם רוצים, שהכל בא בקלות. לפעמים אנחנו גם לא יכולים לקנות את כל מה שהם רוצים, מה שיוצר אצלם תחושה של תסכול, כל שכן אם לחברים שלהם יש את מה שהם רוצים.

אם כך, מהו הצעד הנכון לנקוט בו בכדי ליצור את האיזון המבוקש שבין לתת לילד כך שירגיש שיש לו הכל – וזה לא תמיד משהו שניתן או אפשר להשיג בכסף לבין בקניית מתנות – אלו פעולות חשוב לבצע מול ילדים קטנים וצעירים כדי לסייע להם ללמוד להתנהל עם כסף ולהבין את ערכו?

קפטן קרדיט יעניק לכם כמה טיפים בעניין, ומקווה שבשנים הקרובות יותר ויותר בתי ספר יכניסו שיעורי ניהול פיננסי לילדים ונוער.

  1. לדבר עם הילדים שלנו על כסף – הילדים נבונים ושיחה שתגרום להם להיות חלק אינטגרלי מהשותפות הכלכלית של הבית יכולה לרתום ולהפוך אותם לחלק ממשק בית מאוזן. השיחה עם הילדים צריכה להיות מותאמת לגיל וליכולת ההבנה של הילד כדי לא לגרום לו ללחצים ודאגות שילוו אותו אחר כך ולכן היא צריכה להיעשות בצורה נעימה, מאוזנת ושיתופית. יש להסביר לילד שלא ניתן להוציא כספים ללא הבחנה וצריך ללמוד לוותר על דברים מסוימים שהילד רוצה לקנות. להסביר שההורים סומכים על הילד ורצונותיו אך בעוד אפשר לקנות דברים מסוימים, על דברים אחרים צריך לוותר. במקביל. לתעדף משהו אחד על משהו אחר ייצר אצל הילד הבנה לסדרי עדיפויות והבנת מושגים כמו תכנון, חסכון, הבנה שיש מסגרת כספית והכסף הוא משאב מוגבל וכו'. צריך גם לתת לילד דוגמה אישית ולהתנהל באופן מבוקר תוך הסבר רציונלי למה חוסכים, למה לא נכנסים למינוס וכו'.
  2. "לא" זו לא מילה גסה – ללמוד להגיד 'לא' לילדים שרוצים כל דבר כל הזמן, ורצוי לעשות זאת מוקדם ככל האפשר, כדי שהילד לא יתרגל לקבל כל מה שהוא רוצה כל הזמן. להגיד 'לא' יעזור לכם לא להיכנס להוצאות מיותרות שהולכות וגדלות עם הזמן וגם יעזור לילדים לגדול בצורה נכונה יותר ועם הערכה לכסף.
  3. לתת לילד דמי כסי על בסיס זמן קבוע – נהוג להתחיל עם מתן דמי כיס קצת לפני או בתחילת ביה"ס יסודי. מתן דמי כיס מעודד ילדים לבצע תכנון יזום של ההוצאות שלהם. יש להבהיר לילדים לשם מה ניתנו דמי הכיס: ילד יכול לקנות בלון או מכונית בדמי הכיס, או לצאת לבלות עם חבר, בעוד ההורים אחראים על ההוצאות החיוניות שלו. הילד יחווה בעצמו את המשמעות של תיעדוף הרצונות שלו ויבחר על מה הוא רוצה לבזבז את הכסף. חשוב לתחום את דמי הכיס בזמן ובכמות.

לבסוף, זכרו דבר אחד חשוב, אף פעם לא מאוחר מידי ותמיד היו שם בשביל ילדיכם, הקניית ערכים לחיים הם הרבה מעבר למתנות, זוהי דרך חיים, גם אם ילדיכם מעביר אתכם ייסורי מצפון קשים הם ידעו להעריך זאת עם גיל ההתבגרות ובחייהם הבוגרים עוד יותר.

אודות אופיר שמואל

אופיר הצטרף למשפחת דן אנד ברדסטריט ב-2012 ומכהן כיום כמנהל מחלקת השיווק בחברה.

אופיר נושא עימו כ-15 שנות ניסיון בעולמות השיווק ומתמחה בניהול השיווק, תכנון ופיתוח אסטרטגיה תקשורתית, יחסי ציבור, שיווק במדיה הדיגיטלית, כתיבה וניהול אסטרטגיית תוכן, תקשורת פנים ארגונית ועוד.

במסגרת תפקידו כתב וניהל תכנים ומאמרים רבים בתחומי ניהול סיכוני אשראי, גיבוש אסטרטגיה שיווקית, BIG DATA, ניהול הזדמנויות עסקיות, שיווק B2B ואיתור לקוחות פוטנציאליים, ועוד.

בנוסף, מרצה בנושא שיווק אפקטיבי ופתרונות מידע אפקטיביים בעולמות ה-B2B, במסגרת כנסי חברה ופורומים לעסקים קטנים ובינוניים.

בתפקידו הקודם בדן אנד ברדסטריט, שימש כמנהל תקשורת שיווקית.

בוגר תואר ראשון (B.A) בתקשורת, יצירה וביקורת, במכללה האקדמית ספיר.

ליצירת קשר
לינקדאין

לכל הכתבות מאת אופיר שמואל