האם 'השקעות אחראיות' הינן הטרנד הבא בעולם ההשקעות?

השקעות אחראיות (ESG) והשקעות אימפקט המשפיעות לטובה על הסביבה והחברה הופכות בהדרגה לאחד הטרנדים החמים בשוק ההשקעות. איך זה קרה? האם הטרנד צפוי להימשך? הקפטן יעשה לכם קצת סדר במושגים.

נגמרו הימים בהם השקעות אחראיות ( ESG – Environmental, Social, and Governance ) והשקעות 'אימפקט' הן השקעות שוליות המצדיקות עצמן בגלל ההשפעה הסביבתית הטובה שלהן, יחד עם התובנה שהשקעה בחברות שחורטות ערכים אלה על דגלן עשויות לסייע ולתמוך בעתיד טוב יותר לנו ולילידנו על כדור הארץ. כיום, ככל שהמודעות לאיכות הסביבה גוברת, ויש יותר מידע על האמצעים בהם נוקטות חברות שונות כדי להגיע לרווחים כלכליים, השקעה בחברות המאמצות ערכים אוניברסליים טובים הופכת בהדרגה ליותר אטרקטיביות וככזאת שרלוונטית להווה, אך גם לעתיד.

אם ננסה לתת דגש על הערכים המרכזיים אותם החברות מנסות להבליט, הרי שבדרך כלל נפגוש הצהרות על ערכים כגון: מחשבה על הסביבה, מחשבה על החברה, סיוע לכדור הארץ באמצעות מוצרים ירוקים, קידום ערכים הומניים וכו', כאשר הערכים הללו מקבלים ביטוי גם בתפיסת העולם שהחברות מציגות, וגם במוצרים שהחברה מספקת.

לעומת זאת, השקעה בחברות המקדמות ערכים שליליים – כגון פגיעה וזיהום של כדור הארץ, עידוד פורנוגרפיה, פגיעה בנוער, קידום מוצרים הפוגעים באופן אבסולוטי בבריאות, נחשבת כהשקעה בעלת סיכון שהולך וגדל – סיכון שלא היה קיים בעבר במימדים שכאלה כאשר המודעות לערכים חברתיים וסביבתיים לא הייתה קיימת בעצימות גבוהה כמו שהיא קיימת היום. אבל כאמור, העולם של היום משתנה, וכך גם תפיסת העולם של קרנות ותאגידים הרואים עצמם לא רק ככלי פיננסי רווחי, אלא גם ככלי בעל מודעות חברתית, רצון לתיקון עולם, וקידום ערכים טובים וסביבתיים אוניברסליים. לא מעט תאגידים וקרנות הודיעו בשנים האחרונות על הפסקת השקעות בחברות המקדמות ערכים שליליים, ומעבר להשקעות בחברות שמקדמות ערכים הומניים וידידותיים לסביבה. כאמור, מבחינת קרנות ותאגידים רבים התמיכה באנרגיות מתחדשות, בחומרים מתכלים, בחדשנות המסייעת למדינות נחשלות, וצמצום פגיעה בכדור הארץ וביושביו, היא העתיד ושם שווה להשקיע.

זה המקום לשאול את הקפטן, כיצד הדבר בא לידי ביטוי והאם זה בכלל רלוונטי למשקיע הממוצע שמעורב בצורה כזו או אחרת בשוק ההון?

ובכן, התשובה היא כן, זה רלוונטי גם עבורכם.

ראשית, חשוב להדגיש, המשקיעים הגדולים והממסדיים ישקיעו ברעיונות בגלל הפוטנציאל והיכולת שלהם להרוויח כסף, ולא רק בגלל שהם ירוקים או ידידותיים. אולם, בעולם שבו ישנם כל כך הרבה רעיונות, ושיש רגולטורים שמתחילים להאיץ את הפיקוח על אלמנטים סביבתיים, כמו גם תקשורת חופשית שמדווחת על מפגעים סביבתיים, גם ללא האלמנט האידיאולוגי – המשקיעים הגדולים מבינים שהשקעה ברעיון טוב ידידותי לסביבה כדאית לרוב יותר מאשר ברעיון שאינו ידידותי לסביבה ולא מייצג ערכים חיוביים. תוסיפו לכך שהרבה מהרעיונות החדשים מגיעים לעולם עם חשיבה סביבתית 'בילד אין', תוך הסבר מפורט על הגעה לכדאיות כלכלית, והנה קיבלתם את הכלי השלם, גם טוב לעולם, גם טוב לכיס. שנית, ישנם לא מעט מדדי השקעה המאפשרים השקעה סולידית – או בסיכון משתנה – בחברות המשלבות אלמנטים סביבתיים מובהקים, או כאלה שמפתחות מוצרים מתקדמים שתורמים לאנושות.

שאלה נוספת שצריך לשאול, עד כמה גדולה התופעה של השקעות אימפקט והשקעות אחראיות?

יש כאלה שיחשבו שמדובר בתופעה שולית יחסית, אבל כבר עתה ההערכות השונות של שווי השקעות האימפקט מספרות סיפור אחר לחלוטין. שווי שוק ההשקעות האחראיות עמד בשנת 2020 ב 2.3 טריליון דולר, והסכומים רק הולכים וגדולים, כמו גם תהליכים רגולטורים שאמורים להמריץ חברות במשק לאמץ עוד ועוד ערכים חברתיים ובכך להבטיח השקעות מצד משקיעים שהנושא חשוב עבורם. כאמור, יותר ויותר קרנות מגדירות את הערכים החברתיים והסביבתיים כפרמטר משמעותי בהחלטה שלהם באם להשקיע בחברה מסוימת, או שלא, וישנם חברות שהגדירו קריטריון מוסדר הבוחן את האחריות הסביבתית של החברה בה הם מעוניינים להשקיע עוד לפני ההחלטה להשקיע בה, ובחינת ההשקעות האחראיות של החברה הינה שיקול משמעותי באם לבצע בה השקעות.

הקפטן לא כותב את הטקסט הזה כדי לעודד אתכם או להמליץ חד משמעית להשקיע ב ESG ובהשקעות אימפקט. יש לא מעט רעיונות ידידותיים לסביבה שלא יבשילו לכדי כדאיות מסחרית, גם אם הרעיון מצוין לסביבה ולאנושות, מה שכמובן יגרום להפסד כספי למי שהשקיע בחברה שיזמה את הרעיון. ניהול כושל יכול גם הוא להביא לתוצאות רעות של רעיונות טובים לאיכות הסביבה. בנוסף, יש גם הרבה אלמנטים הקשורים לשוק ההון שיש לבדוק מול אנשי מקצוע לפני שקופצים לשוק ההשקעות האחראיות ומבצעים השקעות משמעותיות, או אפילו קטנות. מה שכן, הקפטן בא להאיר את תשומת לבכם לטרנד שהולך ומתחזק, וככל שהזמן עובר, הוא מושך אליו יותר כסף שלעיתים נגרע מחברות בעלי ערכים שליליים, ולעיתים פשוט מנותב ומוכוון מראש למוצרים שמקדמים את החברה האנושית במקביל להפיכת העולם למקום נקי ובטוח יותר.