האם השוכר יכול לעמוד בשכירות?

בעלי נכסים, בדיקת דירוג האשראי תגלה לכם את המצב האמיתי של השוכר

כל בעל דירה המציע את דירתו להשכרה מכיר את תחושת הפחד לפני שהוא נותן את המפתחות לשוכרים. האם הם שוכרים טובים? האם ישלמו את דמי השכירות? האם סיפרו לי את כל האמת?

בואו נהיה גלויים עם עצמנו. "החתונה" עם שוכרים זו חתונה של "חתול בשק". אנחנו לא באמת יודעים מיהם השוכרים ומה מצבם הכלכלי.

הם יכולים להיראות טוב, לדבר יפה ובאופן מנומס, ואף מציגים תלושים המעידים על משכורות מכובדות. אך בלא מעט מקרים די מהר לאחר שקיבלו את המפתח לדירה מתגלות החריקות. טיעונים כמו: "אין לנו כסף החודש בגלל שהאוטו התקלקל והייתה הוצאה גדולה", "חזרו לנו שיקים בגלל הלוואות גדולות ואולי תוותר החודש על השכירות או תדחה בכמה חודשים" וסיפורים נוספים שכאלו יכולים לצוץ אצל שוכרים מסוימים באופן תכוף ולצערנו אנחנו כבר מכירים את כל הסיפורים.

ואנחנו גם שיפוטיים מאד!! תמיד נעדיף זוג נשוי מצפון תל אביב על אם חד הורית עם שלושה ילדים שבאה מהפריפריה. למה? כי אנחנו מעריכים שיש סיכוי גדול יותר שלאם חד הורית מהפריפריה יהיו צרות כלכליות.

הנושא מתחדד אף יותר בתקופה הנוכחית שבה גם אנשים שמצבם הכלכלי סביר מוצאים עצמם לפתע ללא עבודה וללא יכולת לכלכל את עצמם בעקבות משבר הקורונה. שוכרים רבים שיכלו לעמוד בהוצאות השכירות מבקשים מבעל הבית שלהם הקלות בגלל התקופה הקשה. חלק מהאנשים עזבו את הדירות המושכרות וחזרו לבית הוריהם תוך שהם מבקשים דחייה והוזלה מבעל הנכס, וחלק ביקשו הפחתה או דחיה בשכר הדירה עד להתאוששות כלכלית אישית וכללית.

אז עם כל הכאוס ששורר בשוק הזה בשגרה, וכל שכן במשבר הקורונה, כיצד יכול בעל הנכס לדעת האם השוכרים אכן בעלי מסוגלות כלכלית לשאת בעלות השכירות החודשית?

ובכן, התשובה נמצאת בדירוג האשראי. בדיקת דירוג האשראי הינה כלי חדש המשנה את הכללים ביחסי משכיר – שוכר ומונע אי נעימות מיותרת, גם מצד המשכיר וגם מצד השוכרים.

חוק נתוני אשראי שנכנס לתוקף באפריל 2019 מאפשר לנותני אשראי ( בנקים וגופים פיננסים) לקבל את הדירוג של כל אזרח שפונה לבקש אשראי על מנת לנהל את הסיכונים בצורה טובה יותר.

גם בעל נכס שישכיל לדרוש מהשוכרים הפוטנציאלים את דירוג האשראי שלהם, תהיה לו התמונה הפיננסית המלאה של השוכרים בבואו להחליט אם הוא רוצה אותם כשוכרים שלו אם לאו ובכך לצמצם את הסיכונים שלו.

את סיפור אם החד הורית והזוג מצפון תל אביב אתם זוכרים?

אם אתם כבעלי דירות תבקשו מראש מהשוכרים שיאפשרו לכם להוציא את דירוג האשראי שלהם תוכלו למצוא כי דווקא אותה אם חד הורית עמדה בשנים האחרונות בכל התחייבויותיה, ואילו הזוג מצפון תל אביב הם אלה שלא פרעו הלוואות וחזרו להם שיקים, או שהם חשופים להלוואות רבות.

אז איך מוציאים דירוג אשראי והאם זה מותר חוקית?

ראשית, זה חוקי. זכותו של המשכיר לבקש מהשוכרים שימציאו לו את דירוג האשראי.

שנית, איך מוציאים את הדירוג? מבחינה מעשית אפשר לקבל דוח גולמי מבנק ישראל בחינם פעם בשנה, או לפנות לחברת דן אנד ברדסטריט באמצעות אפליקציית קפטן קרדיט ובסכום פעוט אפשר לקבל דרכה את הדירוג במהירות ובקלילות.

לסיכום: אם אתה בעל נכס להשכרה ואתה מעוניין להקטין את הסיכונים שלך בהשכרת הנכס ולקבל שוכרים טובים ויציבים פיננסית. הקפטן ממליץ לך לנקוט בצעד חכם ולבקש מהשוכר שלך להציג את דירוג האשראי שלו המשוקף באפליקציית קפטן קרדיט או לחלופין לבקש מהשוכר להוריד דוח אשראי לטובת קבלת דירוג עדכני.

 

נכתב ע"י גיל יהלום, יועץ פיננסי וניהול הון אישי

חבר הנהלת איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל

טל:  052-6704282,  דוא"ל: gil@simnet.co.il