האם העובדה שאני מובטל יכולה לפגוע בדירוג האשראי שלי?

טיפים לניהול עסק

זה יכול לקרות לכולם: חברה שנכנסת להליכי הקפאה ומודיעה על פיטורים, סטארטאפ שנסגר ומצטרף לסטטיסטיקה או תקופת מיתון כללית בענף מסויים שעלולה להתרחש מפעם לפעם. פיטורים הם לא דבר נחמד, אבל למרות הפוטנציאל לפגיעה שלהם בדירוג האשראי שלכם, אפשר לצלוח אותם בהצלחה גם מבלי לפגוע בדירוג בכלל או לכל הפחות למזער את הפגיעההכנו לכם את מיטב הטיפים למפוטרים טריים, על מנת לצלוח את התקופה הקשה.

בדקו באופן מיידי מהו הסכום המינימלי החיוני לתזרים החודשי שלכם

קיבלתם את ההודעה על הפיטורים, וההרגשה היא בטח קשה, במיוחד אם לא צפיתם את זה בא. בכל זאת, בתור אנשים בוגרים הדבר הבא שכדאי לעשות הוא לבדוק מהו הסכום התזרימי שהמשפחה שלכם צריכה כדי להתקיים בחודש עם כל ההוצאות השוטפות.

משפחה היא סוג של עסק עם תזרים הכנסות והוצאות ברור. למשל, כמה כסף המשפחה מוציאה על אוכל, כמה היא מוציאה על חינוך, כמה עולה הרכב, בכמה דלק אתם משתמשים וכמה כסף אתם מחזירים על הלוואות שונות? מיפוי מדוייק כזה יאפשר לכם לקבל תמונה ברורה של הוצאות שאפשר לוותר עליהן זמנית, ותיתן לכם מושג של כמה כסף אתם צריכים במינימום בכל חודש כדי להישאר עם הראש מעל המים. מכאן דברים יהיו יותר ברורים ויהיה קל יותר להתמודד  עם הפיטורין מתוך מקום של ידע.  פתחו את המחשב עוד היום והכינו טבלת הוצאות כזו, שמומלצת בכל מקרה.

שתפו את הבנק במה שקרה, הם יוכלו לעזור

הבנק הוא לא האוייב. ליהפך, הבנק רוצה בטובתכם הכלכלית. הסיבה היא פשוטה: זה לא שהבנק הוא אמא תרזה או משמש כעמותה – הוא רוצה להרוויח, והרווחה הכלכלית שלכם טובה לבנק. אם למשל לא תעמדו בהחזרי המשכנתא, זה יהיה  רע לבנק. הוא יצטרך להתמודדד איתכם.  אבל אם הכל דופק כמו שעון, מבחינת הבנק זה מעולה והוא משקיע בכם הרבה פחות מאמץ ומרוויח.

מתוך ההבנה שהבנק רוצה בטובתכם (ולא ממקום אלטרואיסטי) – שתפו את הבנק. הבנק  שונא חוסר יציבות והפתעות. אם לפתע הבנק יראה שאתם נכנסים למינוס  בעקבות פיטורין, וזה לא משהו שקרה בעבר, הוא יתקשר אליכם. השיחה לא תהיה נעימה ובמקום להתעסק במציאת עבודה, תתעסקו עכשיו עם לספר לבנק מה קרה.

אז אל תתנו לבנק לפנות אליכם. תפנו אתם אל הבנק בצורה יזומה, שתפו במצב, והציעו פתרונות. למשל – דחייית מועד חיוב האשראי בכמה ימים. עוד דבר שתוכלו לעשות הוא להסביר שאתם מתכוונים בעקבות הפיטורין להשתמש בכספי הפיצויים כדי לעמוד בסך ההתחייבויות. העיקר שתודיעו ותשתפו את הבנק במה שקרה ובתכנית הפעולה שלכם.

כאן חשוב להדגיש שירידה בהכנסות לכשעצמה לא משפיעה כלל על הדירוג. הדבר היחיד שמשפיע הוא העמידה בהתחייבויות. כלומר, אם הההכנסה המשפחתית נחתכה בחצי, אבל ההוצאות שלכם מכוסות ממילא, לא תהיה פגיעה בדירוג האשראי.

ודאו שאתם מקבלים פיצויי פיטורין

אם אתם עובדים תקופה  ממושכת באותו המקום, נהלו מו״מ על גובה פיצויי הפיטורין שלכם. זה לגיטימי לגמרי ושווה לפחות לנסות. בנוסף, נסו להבין מתי יעברו אליכם כספי הפיטורין. בהירות כזו תוכל גם לשמש אתכם בשיחה מול הבנק שהמלצנו לכם לקבל (בתאריך הזה וזה יכנס אליי פיצוי פיטרין). אם אתם עובדים רק זמן קצר באותו המקום, מקובל היום גם להציע לעשות עבודת פרילנס בהיקף קטן יותר עבור החברה למרות שיותר לא תהיו עובדיה. בצורה כזו אמנם פוטרתם מתפקידכם כשכירים, אבל לפחות הירידה בגובה השכר שתקבלו תהיה קטנה יותר ויהיה ביד שלכם משהו.

אל תתביישו להיעזר בשירותים חברתיים כמו חתימת אבטלה

יש הרבה אנשים שפשוט מתביישים לעשות את זה – אבל אנחנו אומרים – די עם הבושה. כן, זה לא מצב אידיאלי לחתום אבטלה. אבל אל תשפטו את עצמכם לחומרה. זה יכול לקרות לכל אחד, ואתם צריכים את הכסף הזה עכשיו. אל תתביישו ללכת ללשכת האבטלה, אפילו אם הם ישלחו אתכם לכמה ראיונות עבודה שלא ממש מתחשק לכם ללכת אליהם.

זכרו שזה מצב זמני, ואתם עומדים לחזור בקרוב לשוק העבודה. מוטב שהכספים האלו ישמשו להוצאות המשפחתיות, או להחזרת הלוואות שמכבידות עליכם. במילים אחרות, עדיף שתחזרו לחפש עבודה במהירות ולא תנצלו את הכסף שקיבלתם לחופשת שיקום מצב הרוח בחו״ל.

שקלו להשתמש בכספים ששמרתם ליום מעונן כדי לעמוד בהתחייבויות

אם יש בידיכם כספים שעומדים לרשותכם ממקורות אחרים כמו קרן השתלמות ישנה, קופת גמל כלשהי או פקדונות בבנק – זה  הזמן להפעיל אותם. אם פיטרו אתכם, זה אומר שמזג האוויר ״מעונן״ מספיק כדי לעשות בכספים האלו שימוש,  כשהמפתח הוא לוודא שאתם מחזירים בזמן כל הלוואה, לא נכנסים למינוס ולא חוזרים צ׳קים שלכם. עם זאת, לא מומלץ להשתמש בכספים שיש מס גבוה או קנס בהוצאה שלהם, כמו פגיעה בכספי הפנסיה.

אל תתפתו לקחת הלוואות חדשות

הרבה גורמים ישמחו לתת לכם הלוואה לא אטרקטיבית כשאתם במצב של פיטורין. זה בדיוק הזמן להעדיף לקצץ בהוצאות, ולא ליצור הוצאות חדשות. זכרו שהלוואה חדשה אולי נותנת כסף באופן מיידי, אבל היא למעשה מייצרת לכם עוד הוצאה בדמות החזר חודשי וריביות. אתם לא רוצים את זה בהכרח.  חתימה על הלוואה חדשה היא חתימה על הוצאה חדשה.

היכנסו לתהליך חיפוש עבודה בצורה מהירה

שמרו על אופטימיות. פוטרתם? אוקיי. אולי זו דווקא הזדמנות לשינוי מרענן בקריירה? שתפו חברים וקולגות בכך שאתם מסיימים את תפקידכם ומחפשים הזדמנויות חדשות. אל תשקעו למרמור הטבעי שעלול להתפתח בפיטורין ונסו להיעמד על הרגליים כמה שיותר מהר. ההרגשה האישית שלכם תהיה מצויינת וכך גם ההרגשה של דירוג האשראי שלכם שישמח שהוא בידיים טובות כשתמצאו עבודה חדשה.

כל  אחד יכול למצוא את עצמו מובטל ביום מן הימים. כל אחד גם יגיב לזה אחרתאנחנו מציעים לכם להיות בצד הפרו אקטיבי, לשתף את הבנק במצב, להיכנס לתהליך חיפוש עבודה כמה שיותר מהר, להוריד מהרשימה הוצאות מיותרות שרק מחמירות את המצב וכמובן לדאוג לקבל את כל הפיצויים וההטבות הסוציאליות שאפשר כדי להתמודד עם המצב. כך אפשר לצלוח גם תקופת פיטורין ללא פגיעה בדירוג האשראי שלכם.

אודות אופיר שמואל

אופיר הצטרף למשפחת דן אנד ברדסטריט ב-2012 ומכהן כיום כמנהל מחלקת השיווק בחברה.

אופיר נושא עימו כ-15 שנות ניסיון בעולמות השיווק ומתמחה בניהול השיווק, תכנון ופיתוח אסטרטגיה תקשורתית, יחסי ציבור, שיווק במדיה הדיגיטלית, כתיבה וניהול אסטרטגיית תוכן, תקשורת פנים ארגונית ועוד.

במסגרת תפקידו כתב וניהל תכנים ומאמרים רבים בתחומי ניהול סיכוני אשראי, גיבוש אסטרטגיה שיווקית, BIG DATA, ניהול הזדמנויות עסקיות, שיווק B2B ואיתור לקוחות פוטנציאליים, ועוד.

בנוסף, מרצה בנושא שיווק אפקטיבי ופתרונות מידע אפקטיביים בעולמות ה-B2B, במסגרת כנסי חברה ופורומים לעסקים קטנים ובינוניים.

בתפקידו הקודם בדן אנד ברדסטריט, שימש כמנהל תקשורת שיווקית.

בוגר תואר ראשון (B.A) בתקשורת, יצירה וביקורת, במכללה האקדמית ספיר.

ליצירת קשר
לינקדאין

לכל הכתבות מאת אופיר שמואל