האם הכסף המוזמן בדרך להפוך לפריט אספנות?

השימוש בכרטיסי אשראי, מטבעות דיגיטלים וההאצה בתחום הפינטק, יחד עם שורה של החלטות רגולטוריות המקדמות מעבר לשימוש בארנקים דיגיטליים והעברת כסף ברשת, מעלות שאלות בנוגע לעתיד הכסף המזומן. האם אנחנו בדרך להעלמות הכסף המזומן ומטבעות הפיאט?

לקפטן יש בבית תיבה קטנה עם מטבעות ישראלים ישנים ושטרות כסף שהודפסו בישראל מאז הקמת המדינה. מדי תקופה שטרות חדשים נכנסים לתוך הקופסה, מה שאומר, שהשטרות הללו הפכו ישנים מספיק וכבר לא נמצאים בשימוש. האם בעוד מספר שנים השטרות הנוכחיים של הכסף המזומן בישראל ובעולם יהפכו למוצג היסטורי ויצטרפו לאוסף מעורר נוסטלגיה?

כבר היום, במדינות מערביות רבות בעלות נגישות טכנולוגית מתקדמת השימוש במזומן מתקיים בשיעור נמוך מאוד, כולל בקניות פרונטליות המתבצעות בבתי העסק עצמם. כרטיסי האשראי, השימוש באפליקציות השונות והתחזקות תעשיית הפינטק, מנגישים תשלומים דיגיטליים לכל מטרה ודבר שברצוננו לרכוש. נוסיף לכך את עליית קרנם של המטבעות הדיגיטליים שעל אף חוסר היציבות והתנודתיות הגדולה בשווי שלהם, נמצאים איתנו כבר תקופה ארוכה ומקבלים אמון מציבור המשקיעים וגורמים לא מבוטלים בעולם הפיננסי – המוכנים לקבל את התשלום במטבעות אלה – והדרך היפרדות מתשלום בכסף מזומן נראית ככזו שהולכת ומתקרבת. חיזוק נוסף למגמה היא התפיסה כאילו הדור הישן שנחשב כפחות דיגיטלי, הוא זה שמסרב להיפרד מהמזומן בגלל הרגלים ישנים ונגישות מוגבלת לטכנולוגיה. אולם גם כאן השתנו דברים בשנתיים האחרונות כאשר תקופת הקורונה צמצמה עוד יותר את הפער הדיגיטלי של חלק מהגיל השלישי, ובאופן כללי הפחיתה עוד יותר את השימוש במזומן בעת רכישות שונות.

התנועה לכיוון השימוש בכסף באמצעות הדיגיטל מונעת על ידי גורמים בעלי השפעה רבה אשר מעוניינים שהשימוש במזומן יצטמצם עד כדי הפסקתו: בראש ובראשונה נמצאות המדינות שמנסות לצמצם את השימוש בכסף מזומן כדי שניתן יהיה לעקוב אחרי תנודת הכסף באופן שלא יאפשר העלמות מס וקבלת 'כסף בשחור'. גם חברות טכנולוגיה מפתחות אמצעי תשלום אלטרנטיביים, מהירים, מידיים ואטרקטיביים. גם הבנקים מציעים במקביל פתרונות דיגיטליים מגוונים להעברת כספים לטובת הלקוחות שלהם. לכך יש להוסיף את שיעור הרכישות באינטרנט המתעצם משנה לשנה בהובלתן של ענקיות המכירות המקוונות שמרוויחות מהמעבר לרכישות אונליין.

אז אחרי כל מה שנכתב, האם יש למזומן סיכוי להישאר בעולם בשנים הקרובות?

ובכן, התשובה היא כן.

היתרונות במזומן עדיין קיימים, ולא רק בגלל ההרגלים הישנים והרצון להרגיש את הכסף ביד, אלמנט שקיים גם בקרב אנשים בגילאי 30-40 שגדלו לתוך עולם של כסף מזומן. המזומן מעניק יתרון בכך שהוא עובר באופן מיידי מיד ליד, ואין צורך בהפעלת מערכות סליקה, או חשש משימוש וגניבת הארנק הדיגיטלי שלכם או פריצה לחשבון שלכם בעקבות פעולות הונאת רשת. ישנם גם התאמות רגולטוריות שונות שצריכות להיעשות לפני שתהליך גריעת המזומן יקרה, וגם אז לא בטוח שכלל הפעולות המתבצעות על ידי גורמים משפיעים ובעלי עניין אכן יוביל להיעלמות מוחלטת של הכסף המזומן.

אז רגע לפני שאתם שוקלים לזרוק את הכסף מהחלון, או לשמר אותו בקופסת אספנות, הקפטן יסכם לכם שסביר שייקח עוד הרבה זמן עד שנגיד לכסף המוזמן שלום, אם בכלל. אולם, דבר אחד ברור וכדאי להיות מודע אליו: השיטה המוניטורית כפי שאנו מכירים אותה כיום בדרך להשתנות. המהפכה הדיגיטלית וההתקדמות הדיגיטלית המואצת משנה את העולם הפיננסי מקצה לקצה, תעשיית הפינטק לא מפסיקה לצמוח ולאתגר את השחקנים הפיננסיים המסורתיים, ושינויים רבים נמצאים עוד לפנינו.

הקפטן ידאג לעקוב ולעדכן!