דירוג אשראי- מה זה ואיך זה עוזר לי?

כמה פעמים קרה לך שהגעת לבקש הלוואה ולא ידעת מה באמת מגיע לך? מה כדאי לדרוש ומה בכלל זה שעומד מולך יודע עלייך?

החל משנת 2019 נכנס לתוקף חוק נתוני האשראי. אחד החידושים הבולטים הוא שיתוף נתוני האשראי- החוק קובע כי כל המידע הפיננסי אודות אזרחי המדינה, המורכב מנתונים שליליים וחיוביים יישמר במאגר מידע מרכזי המופעל ומנוהל על ידי בנק ישראל. לשכות אשראי מוסמכות ימירו את המידע הפיננסי לדירוג מספרי, ואת הדירוג יעבירו לנותני האשראי. מדובר במהלך הנועד להגביר את התחרות בין נותני האשראי על ידי דירוג אשראי אישי לכל אחד.

היום, באמצעות קפטן קרדיט כל אחד יכול להכנס ולראות את דירוג האשראי האישי שלו. דירוג אשראי גבוה יאפשר קבלת תנאים טובים יותר בעת לקיחת הלוואות, משכנתאות, וכל אשראי אחר ויכול לחסוך לך כסף. לעומת ארה"ב, שם הבינו מזמן את חשיבות הדירוג ומשקיעים בניסיון לשפר אותו מגיל קטן , בישראל רק בתקופה האחרונה התחילו להבין את הפוטנציאל הגדול שלו.

באמצעות הדירוג יוכלו נותני ההלוואות להעריך את רמת הסיכון במתן ההלוואה לאותו לקוח ולהגדיר את התנאים לאותה הלוואה. לקוח בעל דירוג גבוה יהיה בעל סיכון נמוך שלא יעמוד בהתחייבויות שלו ולכן יקבל תנאים טובים יותר. ומנגד- צרכנים בעלי דירוג אשראי גבוה יוכלו לנצל את הדירוג שלהם כקלף מיקוח ולדרוש תנאים טובים יותר.

DBcredit פיתחה אלגוריתם המעבד את הנתונים הפיננסיים השונים ומציג ציון מספרי הנע בין 1 עד 1000, המשקף באיזה אחוזון נמצא כל אדם ביחס ליתר הצרכנים שדורגו.

 

אז איך משפיעים על דירוג האשראי? הנה כמה טיפים:

  • הדירוג נקבע לפי שקלול של מגוון פרמטרים קבועים כמו סכום ההלוואות והאשראי אליו התחייבת מול הבנקים ונותני האשראי (אובליגו), אחוז ניצול המסגרות שלך, מוסר התשלומים שלכם ועוד…
  • יש להמנע מנתונים שליליים שעלולים לפגוע בדירוג כמו עיכוב בתשלומים, חריגה ממסגרת אשראי, עיקולים, חריגה או ניצול כמעט מקסימלי של מסגרת העו"ש שלכם, אי כיבוד מספר צ'קים שמסרתם, והוצאה לפועל. כל אלה מורידים לכך את הדירוג ומגדילים את הסיכון שלך מול נותן ההלוואה. דירוג נמוך עלול למנוע ממך לקבל הלוואה או לקבל הלוואה בעמלות גבוהות.
  • גם אם הדירוג שלך נמוך, תמיד אפשר לשפר את הדירוג עם התנהלות פיננסית אחראית ונכונה, גם אם זה יקח זמן.
  • כדי להמנע מחריגה בחשבון וניצול מקסימלי של המסגרת, רצוי לתכנן הוצאות קבועות מראש ולהשאיר מרווח קטן להוצאות לא מתוכננות.
  • חשוב לדעת שלמידע שלילי יש השפעה גדולה יותר על הדירוג שלכם מאשר השפעה חיובית. המידע נרשם ונשמר במערכת ויכול להשפיע על הדירוג עד 3 שנים ממועד ביצוע הפעולה. לכן, התנהלות פיננסית אחראית ונכונה תעזור לך לשמור על מידע חיובי לאורך מספר שנים ולשמור על דירוג אשראי גבוה.
  • תמיד להיות עם היד על הדופק ולבדוק מדי פעם את מצב הדירוג שלך. אפליקציית הקפטן תראה לך את הדירוג הנוכחי שלך ותיתן לך המלצות אישיות שיעזרו לך לשפר את הדירוג.

אז בפעם הבאה לפני בקשת הלוואה, ממליצים לעבור בקפטן קרדיט 😊