דירוג אשראי כקלף מיקוח

דירוג אשראי מהו

החל מאפריל 2019, נפל דבר בישראל ובידי כלל הציבור ישנו קלף חדש, באמצעותו יכול כל אזרח לנסות לשפר את התנאים להם הוא זוכה בקבלת הלוואה מנותני אשראי. הקלף הזה יכול לעזור גם מול הבנקים וגם מול חברות כרטיסי האשראי וקוראים לו  דירוג אשראי. כעת נלמד באילו מקרים אפשר להשתמש בדירוג כדי להפסיק לשלם כל כך הרבה על עמלות וריביות. דעו את דירוג האשראי שלכם

ידע הוא כוח. במקרה הזה, הידע הזה יכול לחסוך לכם המון כסף. לכן, הצעד הראשון לאזרחים שרוצים להשתמש בקלף הזה, הוא לדעת את דירוג האשראי שלהם. זכותו של כל אזרח לקבל את דירוג האשראי  שלו פעם אחת בשנה קלנדרית ללא עלות, כך שאין שום סיבה שלא לקחת את הדירוג. אחרי שתכירו את הסקור שלכם,  תוכלו להשתמש בו.

הבינו לעומק כיצד לקרוא את דירוג האשראי

הדירוג מורכב מהמון פרמטרים, אז החלטנו להבהיר את המרכזיים בהם.  הדבר הבולט ביותר לעין יהיה הציון המספרי שלכם, בין 1 ל-1000, שיספר באיזה אחוזון אתם נמצאים. אם הציון שלכם הוא 950  למשל, זה אומר שהדירוג שלכם הוא טוב יותר מאשר של 95%  המדורגים האחרים.

איך בנוי הציון? משוקללים המון פרמטרים, כמו סך ההלוואות שלקחתם (אובליגו), האם פיגרתם בהחזרי הלוואה מול נותן אשראי כלשהו, האם שיקים שלכם חזרו וכמה פעמים זה קרה, האם יש נגדיכם תיקים בהוצאה לפועל. כל נתון שלילי שנרשם – מושך את הדירוג כלפי מטה. כל נתון חיובי  כמו החזר הלוואה בזמן, מושך אותו כלפי מעלה.

כך תורידו את הריבית על כל הלוואה שתיקחו מעתה

הלוואה היא למעשה קניית כסף, ויש לה מחיר: הריבית. ככל שהריבית גבוהה יותר, כך הכסף שקניתם הוא יקר יותר. גם אם מדובר בשבריר אחוז או עשירית האחוז, לאורך זמן מדובר בסכומים שיכולים להצטבר לסכומים משמעותיים מאד.

לכן, יש חשיבות עליונה לקיצוץ בעלויות הריבית. הרי זה לא שאם אתם משלמים ריבית גבוהה יותר, אתם נהנים יותר מההלוואה. ההיפך הוא הנכון, הבנק או נותן האשראי נהנים יותר. מעתה – בכל שיחה עם נותן אשראי, אתם הולכים להשתמש בדירוג האשראי שלכם כקלף מקח וכעת נעבור לדוגמאות מעשיות לשימוש בו.

טיפ קטן ואפקטיבי, הוא שכאשר אתם הולכים לפתוח חשבון בבנק מתחרה, נסו להראות לפקידים שאתם מאד רציניים בכוונתכם לפתוח את החשבון, שכן במצב כזה הם עשויים להוריד בצורה משמעותית יותר את גובה העמלות. אם הכוונה שלכם היא רק להשיג תנאים טובים יותר ״על הנייר״ ולבקש השוואה אליהם בבנק המקורי שלכם – הטיפ הזה מיועד ממש בשבילכם. אם  הבנק ״החדש״ מרגיש שאתם לא רציניים, הוא לא ימהר לקצץ בעמלות שהוא יבטיח לכם על הנייר.

אודות אופיר שמואל

אופיר הצטרף למשפחת דן אנד ברדסטריט ב-2012 ומכהן כיום כמנהל מחלקת השיווק בחברה.

אופיר נושא עימו כ-15 שנות ניסיון בעולמות השיווק ומתמחה בניהול השיווק, תכנון ופיתוח אסטרטגיה תקשורתית, יחסי ציבור, שיווק במדיה הדיגיטלית, כתיבה וניהול אסטרטגיית תוכן, תקשורת פנים ארגונית ועוד.

במסגרת תפקידו כתב וניהל תכנים ומאמרים רבים בתחומי ניהול סיכוני אשראי, גיבוש אסטרטגיה שיווקית, BIG DATA, ניהול הזדמנויות עסקיות, שיווק B2B ואיתור לקוחות פוטנציאליים, ועוד.

בנוסף, מרצה בנושא שיווק אפקטיבי ופתרונות מידע אפקטיביים בעולמות ה-B2B, במסגרת כנסי חברה ופורומים לעסקים קטנים ובינוניים.

בתפקידו הקודם בדן אנד ברדסטריט, שימש כמנהל תקשורת שיווקית.

בוגר תואר ראשון (B.A) בתקשורת, יצירה וביקורת, במכללה האקדמית ספיר.

ליצירת קשר
לינקדאין

לכל הכתבות מאת אופיר שמואל