ביטקוין – מה המשמעות של מטבע דיגיטלי וכיצד הוא פועל

התנודתיות הרבה של מטבעות הקריפטו ממשיכה ומעלה שוב שאלות רבות לגבי הרווחיות והאמינות של המטבעות המסקרנים. בעקבות ריבוי השאלות שהמטבעות הקריפוגרפיים מעלים פעם אחר פעם, הקפטן ינסה להסביר לכם מה הם אותם מטבעות הקריפטו ואיך הם פועלים

הירידות שחווים לאחרונה מטבעות הקריפטו העלו שוב את השאלה האם מדובר בהשקעה כדאית שתוכיח עצמה ובגדול בטווח הארוך, או שמא מדובר ב'ספקולציה גדולה', כפי שהגדיר אותם בעבר המיליארדר פול טיודור ג'ונס, מהבולטים במנהלי קרנות הגידור. על דבר אחד אין ויכוח, מדובר בהשקעה בסיכון גדול יחסית ובשוק בעל תנודתיות גבוהה למדי שיכול לספק תשואה גבוהה בזמן קצר, אפילו מיידי, ולהיפך, להפסדי עתק.

מטבעות קריפטו הינם מטבעות דיגיטליים המשמשים להעברת כסף בין מחשבים של משתמשים עם עמלות מינימליות שהופיעו לראשונה בשנים 2008-2009, לאחר המשבר הכלכלי הגדול שפקד את אותן השנים. מדובר במטבע שבתחילה נחשב כמטבע חברתי המשמש כאלטרנטיבה למערכת הפיננסית הקיימת, אשר מאפשר לכל שני אנשים, בכל מקום בעולם בו יש להם חיבור אינטרנט, להעביר ביניהם ערך תוך כמה דקות וללא כל תיווך. מדובר בהעברות כספים המתבצעות כאמור תוך דקות ספורות בלי בנקים, חלפנים, צ'יינגים או מקומות שיגזרו רווחי עמלות בתהליך ההעברה.

למרות שישנם אלפי מטבעות שכאלה, רק כעשרה מתוכם נחשבים כגדולים ובעלי ערך שיכול להניב רווח כספי משמעותי. המטבעות נוצרים בשיטת של 'כריה' המתבצעת על ידי מחשבים חזקים ודורשת אנרגיה רבה. הרעיון הבסיסי הוא שמטבעות קריפטו עובדים על רשתות תוכנה, בהן קיימים מחשבים רבים אשר מריצים עותקים נפרדים של אותה תוכנית. המחשבים קשורים זה לזה באמצעות רשת מבוזרת כאשר אין מחשב מרכזי בודד ששולט ברשת. רשתות המחשבים מעבדות עסקאות ובמקביל הן גם שומרות על מאגר נתונים שאחראי על אחסון ורישום העסקאות המתבצעות. באופן כללי, העסקאות מעובדות ב"בלוקים" ('chain') הנקשרים בסדר כרונולוגי בשרשרת (משם גם נגזר שם התוכנה: 'בלוקצ'יין').

אם שאלתם את עצמכם כיצד סוחרים במטבע הדיגיטלי, ובכן, זה לא מאוד מסובך.

הקפטן ינסה להסביר את הדרך לקניה, השקעה, וניסיון לייצר רווח, דרך המטבע המוכר, הביטקוין. הדרך הנפוצה ביותר לקנות ביטקוין היא דרך בורסות קריפטו או תוכנות בורסה ניידות מוכרות. ישנם אנשי מקצוע מתחום הייעוץ הפיננסי אשר יכולים לשמש כמתווכים אשר יקנו עבורכם את המטבעות תוך אפשרות לספק הגנה על החשבון שלכם. נושא ההגנה על חשבון מטבעות הקריפטו שלכם הוא חשוב מאחר והביטקוין ושאר מטבעות הקריפטו הביאו עימם עבירות סייבר ורשת רחבות היקף, הן במספרן, והן בהיקף הכספי של מעשי ההונאה, כאשר בביטקוין, אין דרך להפוך עסקה שנעשתה במרמה.

כל ביטקוין ניתן לחלוקה עד שמונה מקומות אחרי הנקודה העשרונית, כלומר בכל מטבע ביטקוין יש 100 מיליון יחידות קטנות המכונות 'סאטושי' המאפשרות לכל אדם בעל נגישות לאינטרנט לקנות חלק מהמטבע ו'להיכנס למשחק'. את הרווח מביטקוין עושים על ידי מכירתו למישהו אחר תמורת יותר כסף ממה שקניתם אותו. יש גם תחום המאפשר להלוות או ללוות כסף כנגד אחזקות הקריפטו, אם כי מדובר בשוק חדש שמתרחשים בו לא מעט עבירות רשת והונאות ויש להכירו היטב לפני שמתחילים להשקיע או לגלות בו מעורבות. ככלל, גופים מוסדיים, רגולטורים ורשויות האכיפה השונות מזהירים מהצעות מפתות בתחום מטבעות הקריפטו שנראות תלושות מהמציאות, או נראות טוב מדי. עדיף להתרחק מכל הצעת השקעה שנעשית דרך רשתות חברתיות, בעיקר אם הן מגיעות אליכם ולא אתם פניתם והתעניינתם לגביהן.

לסיכום, ניתן להרוויח כסף בקריפטו, במקרים מסוימים אפילו הרבה, אולם חוסר הוודאות בתחום, כמו גם התנודתיות הקיצונית בערך המטבעות, גורמת לכך שמדובר בהשקעה עם סיכון גבוה המושפעת לעיתים תכופות במהירות מאירועים שקשה לחזות מראש, לטובה ולרעה.