אל תגיד, ממחר מתחילים לחסוך

הקפטן מאמין גדול במושג: שמרו על לירה לבנה ליום שחור, וכנגזרת הוא מעודד לחסוך, גם אם מדובר על סכומים קטנים. איך מצליחים לחסוך כסף, לשמור על הכסף שחסכתם, או לבזבז פחות? הקפטן ריכז עבורכם כמה טיפים

לחסוך זה חשוב! ואל תגידו, ממחר אני מתחיל לחסוך, תתחילו מעכשיו, וכמה שיותר מהר. החיסכון יכול לבוא לידי ביטוי בפתיחת תכנית חיסכון, בהפחתת הוצאות שגרתיות, בהגברת שיקול הדעת לפני שמוציאים כסף על משהו שאפשר להשיג אותו בצורה זולה יותר, או לוותר עליו כי כרגע הוא לא הכרחי. כן, יתכן שלפעמים כדי לחסוך נצטרך לדחות סיפוקים מידיים, להכיר בעובדה שתהיה ירידה קלה באיכות חיים, אבל בשורה התחתונה: אפשרי לחסוך, וזה גם המהלך הנכון למי שמעוניין בהגדלת הסיכויים לרווחה כלכלית עתידית עבורו ועבור המשפחה שלו.

אז איך אפשר להתחיל לחסוך ממש מעכשיו? הנה כמה דוגמאות:

  1. חסכו בהוצאות הקבועות שלכם באמצעות משמעת עצמית – הולכים לסופר? אין מקום לספונטניות, תכינו רשימה מראש ואל תקנו דבר שאינו הכרחי. אם אתם לוקחים איתכם את הילדים, זו הזדמנות טובה להציב גבולות. אם אתם לא יודעים להציב להם גבולות, או שלא תביאו אותם איתכם, או שתגדירו מראש בדיוק מה אתם קונים ואל תסטו מעבר לתכנון המקורי. רשימה סדורה תחסוך לכם הרבה כסף. יש עוד דוגמאות נוספות לחיסכון אפשרי: החל מהכנת סנדוויצ'ים בבית, ועד קניית מנוי חודשי לתחבורה ציבורית עבור אלו שמשתמשים בה הרבה. קצת תכנון וחשיבה ותחסכו לא מעט כסף כל חודש. הדבר נכון גם להוצאות החשמל: לפני שאתם קונים את המכשיר בדקו אם המכשיר זולל חשמל או שלא. השתמשו בטיימרים והקפידו לנקות פילטרים במזגנים. אגב מזגנים, תקפידו על טמפרטורה מאוזנת בבית וכך המזגן יתאמץ פחות, וגם אתם תתאמצו פחות לכסות את העלות של חשבון החשמל. באופן כללי, אל תעמיסו על מכשירי החשמל שלכם יתר על המידה. מלאו את המייבש ומדיח הכלים שלכם, אבל לא עד אין סוף. אתם רואים שלחסוך זו משימה פשוטה ואפשרית?
  2. נהלו את התקציב המשפחתי שלכם כמו שאתם מנהלים עסק – כן, אתם צריכים לדעת בדיוק על מה אתם מוציאים כספים, אחרת יהיה לכם קשה לדעת כמה כסף אתם צריכים להרוויח, או יכולים לחסוך מבלי למצוא עצמכם חנוקים. אז נכון, זה יכול להעיק על בן או בת הזוג אם כל הזמן תהיו עם יד על הדופק, וחשוב שתדעו לעשות זאת באופן מאוזן ומחושב ולא באופן קמצני וקטנוני, אבל חשוב להבין ששני בני הזוג צריכים להיות מעורבים בניהול הפיננסי של הבית, או לפחות להיות מודעים לאופן שבו הבית מתנהל מבחינה כלכלית, וזאת כדי להגיע לניהול פיננסי שקול ומאוזן בתא המשפחתי. אל תעיקו על בני הזוג שלכם, שתפו אותם, חלקו תפקידים, ונסו לבנות יחד מערכת כלכלית שמאזנת באופן ראוי את צרכי התא המשפחתי ואת הצרכים הפרטיים והאינדיבידואליים שלכם.
  3. מה קורה עם החיסכון הפנסיוני שלכם? אתם יודעים כמה עמלה אתם משלמים על הסכום הנצבר ועל כל הפקדה? אם התשובה היא לא, מהרו לבדוק. יתכן ומדובר בטיפ שיסייע לכם לחסוך עשרות ואפילו מאות אלפי שקלים, כי יכול להיות שאתם כרגע משלמים דמי ניהול וצבירה גבוהים מאוד ואתם בעצם חלומה של כל קרן פנסיה שעושה על הגב שלכם מלא כסף, ואתם תורמים את הכסף מבלי להבין כמה הוא יהיה חסר לכם כשתגיעו למשל לגיל פנסיה. אז קראו קצת חומרים, תבינו כמה עמלות אתם משלמים, ותתחילו להתמקח, אם העמלה שלכם גבוהה, כל חלקיק האחוז שמצטבר, יהיה שווה הרבה כסף בעוד מספר שנים, וזה כסף שלכם שאתם עובדים עליו קשה כך שחבל לחלק אותו סתם.
  4. שמרו על איזון בבנק – עד כמה שהקפטן מעודד לחסוך כסף מדי חודש, אפילו כמה עשרות שקלים, הוא לא מעודד לעשות זאת כשיש לכם מינוס בבנק. הסיבה לכך, הריביות שתשלמו על האוברדרפט יהיו לרוב גבוהות יותר מהתשואות שתקבלו מהחיסכון. ככל שהחריגה שלכם גדלה גדל הסיכוי שתגיעו לדרגת ריבית גבוהה יותר, ואז תשלמו הרבה כסף על הריבית, עוד לפני שהחזרתם את הקרן. ריבית על מינוס בבנק היא כמו הלוואה בתנאים רעים מאוד, אל תיכנסו לזה, ואם אתם שם, השתדלו לצאת מזה ללא לקיחת 'אשראי רע' – כלומר אשראי שלא תוכלו לעמוד בהחזרים שלו.
  5. חסכתם כסף? השקיעו אותו בתבונה – בימים בהם הריבית אפסית, ישנם הרבה אפיקי השקעות סולידיים עם סיכון נמוך, וישנם כמובן גם אפיקים עם סיכון גבוה יותר, אם כי בשנים האחרונות גם אלה הביאו תשואה יפה יותר, על אף משברים זמניים. בדקו את האפשרות לפתוח קופת גמל להשקעה שבה יש גמישות ונזילות גבוהה יותר. אפשר גם להשקיע כאמור בשוק ההון לפי מידת הסיכון שמתאימה לאופי שלכם. להשאיר את הכסף שישכב בבנק אינו המהלך האופטימלי בתקופה שכזו, עבור מי שרוצה להרוויח כסף מהכסף שכבר יש לו.