אינפלציה והעלאת ריבית? גם אתכם זה פוגש

האינפלציה כאן, והיא לא מתכננת להעלם לבד, ואת המשמעות שלה אנחנו מרגישים בימים אלו, בעיקר בעליית מחירים.

מה זה בעצם אינפלציה?

אינפלציה היא תהליך כלכלי של עליה כללית, מתמשכת וקבועה של רמת המחירים בשוק, דבר המוביל לירידה ושחיקה בערך המטבע בו אנו משתמשים. כלומר, התמורה שניתן לקבל עבור כל יחידת מטבע הולכת וקטנה עם הזמן.

המחירים עולים, והכסף שווה פחות גם בשוק המקומי, ובמקרים רבים, גם בשוק הגלובלי ביחס למטבעות אחרים. תהליך אינפלציוני יוצר אי-ודאות לגבי ערך הכסף בעתיד, וכתוצאה מכך ישנה שרשרת תהליכים שגורמים לירידת היעילות והפריון ומרחיקה את המשק ממיצוי פוטנציאל הייצור שלו. אי הוודאות לגבי ערך הכסף שיתקבל בעתיד פוגעת גם בכדאיותן של השקעות, מרתיעה מהשקעות לטווח ארוך ומעלה את פרמיות הסיכון שדורשים המשקיעים והחוסכים. אינפלציה גבוהה פוגעת גם בדירוג האשראי של המשק, ובכך מייקרת ומפחיתה את האשראי הניתן לו.

מאחר ומגפת הקורונה והפלישה של אוקראינה לרוסיה פגעה באופן רוחבי במדינות מכל רחבי הגלובוס, האינפלציה אינה תופעה מקומית אלא כלל עולמית. באופן יחסי, המצב שלנו טוב, האינפלציה אפילו מתחילה להיבלם בישראל, אבל את עליית המחירים כולנו מרגישים. מהדיור ועד מוצרי יסוד, הכסף שלנו שווה פחות.

אז מה עושים כדי לעצור את המדרון התלול הזה שגורם לירידת הערך של הכסף שלנו, ושל כוח הקניה שלנו?

אחד הכלים המרכזיים הוא העלאת ריבית.

לכאורה, ככל שהאינפלציה גבוהה יותר, הבנק יגדיל את הריבית ככלי שממתן את האינפלציה. בישראל כבר הועלתה הריבית בשיעור של 0.25% ובהמשך צפויות פעימות נוספות של העלאת ריבית, אם כי באופן מתון ביחס למדינות בהן האינפלציה משתוללת, כמו למשל בארה"ב.

בתמצות: ריבית נמוכה מדי מביאה לגידול ההוצאות של משקי הבית והעסקים וללחצים לעליית המחירים, ואילו ריבית גבוהה מדי מרסנת יתר על המידה את הצריכה וההשקעות, ומובילה להאטה בפעילות הכלכלית ולאבטלה. לפיכך, בעתות של אינפלציה הבנק מעלה את הריבית, ובתקופות של שפל וקיפאון, כשאין לחץ להיווצרות אינפלציה, הוא מוריד את הריבית.

אז הבנתם נכון, העלאת הריבית אמנם תפחית את האינפלציה ותנסה להחזיר לכסף שלנו את ערכו הגבוה, אך עלולה להביא עימה האטה בפעילות הכלכלית העלולה להוביל לפגיעה בעסקים ובהמשך להגדלת האבטלה והשפעות נוספות.

זה בדיוק הזמן לקרוא את השוק באופן ריאלי, להתנהל באופן שקול וזהיר יותר, אם אתם בעלי עסקים – בדקו היטב את המצב הכלכלי של הספקים והלקוחות שלכם ותהיו עם יד על הדופק. במציאות הנוכחית כדאי להוביל וליזום, לא רק להגיב.

בישראל- ניתן לראות כי המצב הכללי טוב ביחס למדינות מערביות אחרות, אולם כדאי להפנים שהרבעון השני של שנת 2022 מסמל כניסה לתקופה כלכלית אחרת, פחות עשירה, פחות טובה מבחינה כלכלית, ויש כאלה שיגידו: יותר מאוזנת.

אודות neta schenirer לכל הכתבות מאת neta schenirer