אין לכם כסף כדי לעשות כסף? אתם יכולים לשנות את זה

שני חברים של הקפטן התחתנו לפני כעשור ונאלצו לקחת הלוואה כדי לגשר על עלויות החתונה. ההורים שלהם הגיעו ממעמד הביניים והיו במצב כספי שלא אפשר להם לעזור יתר על המידה לילדים שלהם לממן את כל הוצאות החתונה, שלא לדבר על קניית דירה. והילדים, שהיו בסוף שנות העשרים שלהם ואחרי מספר שנים של לימודים ומשרות סטודנטים, יחד עם הכנסה נמוכה בתחילת הקריירה המקצועית שלהם, החזיקו יחד הון עצמי קטן יחסית של כמה עשרות אלפי שקלים. כיום, עשר שנים אחרי החתונה ועם פלוס שני ילדים, לשניים יש בעלות על דירה במרכז הארץ (עם משכנתא, אבל עדיין…), נוסעים לחופשות כשמתאפשר, ומנהלים אורח חיים שכולל מותרות, למרות שהשניים מרוויחים לא הרבה מעל למשכורת הממוצעת במשק.

איך זה קרה? ובכן, השניים החליטו להתפשר ולהתעקש. להתפשר על הנוחות שלהם למשך כמה שנים, ולהתעקש לבצע החלטות פיננסיות נכונות, מושכלות, ולא התעצלו לבדוק את ההוצאות הקבועות שלהם ולראות היכן ניתן למזער אותן מבלי לוותר עליהן.

דבר ידוע הוא שככל שיש לנו יותר כסף, יש לנו יותר אופציות להרוויח עוד יותר כסף. אם יש לנו מספיק כסף להשקיע בנדל"ן ורכשנו דירות להשקעה בשנים האחרונות, הרי שהגדלנו את השווי הכספי שלנו בעשרות אחוזים, וזה עוד לפני ההכנסה החודשית שאנחנו מקבלים מהשכרת הדירות. אם יש לנו הרבה כסף והשקענו אותו בשנים האחרונות בשוק ההון, אז נכון, יכולנו גם להפסיד כסף, והיו תקופות עם משברים, אבל אם מודדים את השוק לאורך זמן הרי שהבורסות ברחבי העולם עלו בעשרות אחוזים ויותר ב 10-15 השנים האחרונות. מי שהשקיע בערוץ השקעה שהניב 50% הפך את 10000 השקלים שלו להשקעה שהניבה אלפי שקלים, אך מי שהשקיע 1.000000 ₪, הרוויח מאות אלפי שקלים.

השאלה של אלה שרחוקים מצבירת הון עצמי גבוה היא: איך מצליחים להגיע להון עצמי ראשוני, איך למשל מצליחים לחסוך את 100.000 ש"ח הראשונים, דבר שנראה כמו משימה בלתי אפשרית לאחוז ניכר מהאוכלוסייה, בטח לצעירים. ובכן, לא רק שההצלחה במשימה הזאת אפשרית, היא גם מאוד חשובה אם יש לכם שאיפות שיהיה לכם כסף בצד, ושתוכלו לייצר עוד כסף מאחר, וכאמור, ההון הכספי העצמי הראשוני מגדיל את הסיכויים לייצר עוד כסף.

ואכן, אותו זוג חברים של הקפטן אמנם לא מגיע מבתים מבוססים, אך במשך מספר שנים הזוג שכר במחיר סמלי יחידת דיור קטנה של הורי הבעל וכך הקטין את הוצאות הדיור והוצאות נוספות וחסך אלפי שקלים שהמתיקו את הקושי של הכלה מול חמותה, אמו של החבר, שלא בדיוק הסתדרו. הזוג גם ישב על כל ההוצאות הקבועות והמזדמנות שלו, סיגל לעצמו צורת עבודה משותפת שבה מדי חודש נחסך הכסף שיכל לצאת לשכר דירה וההוצאות הנלוות הרבות, בדק את כל ההוצאות לנותני שירות והתמקח על העמלות וחסך עוד מאות שקלים בחודש, וויתר באופן זמני על מותרות. אחרי 5 שנים אלפי השקלים החודשיים שנחסכו יצרו להם הון אישי של מאות אלפי שקלים שאפשרו להם לייצר סכום ראשוני לרכישת דירה, ואפילו לביצוע השקעות סולידיות שהסבו להם רווחים נאים, וגם פלוס בחשבון עו"ש שנותן מענה לכל הוצאה סבירה בלתי צפויה.

נכון, לא לכולם יש הורים שיכולים לסייע ולתת דירה למגורים זמניים, לא כולם יכולים לחסוך אלפי שקלים בחודש, אבל הרעיון הוא ברור, אפשר להתפשר על הנוחות היום יומית לתקופה מסוימת בשביל לקבל הקלה כספית וקניית נוחות לטווח הרחוק. במילים אחרות: מובן שכל מקרה לגופו, אבל הקפטן מאמין שהבנתם את הפרינציפ.

אז מה הקפטן היה עושה במקומכם אם הוא היה רוצה להשיג הון אישי מינימלי כדי להגביר את הסיכויים לחיים עתידיים נוחים יותר? הנה כמה טיפים מרכזיים:

  1. להקריב נוחות זמנית ולהקטין הוצאות ככל האפשר כדי לזכות בנוחות לטווח הארוך. תנשכו שפתיים, תתאמצו, וסביר שתרוויחו בעתיד.
  2. תחסכו – גם אם בהתחלה זה נראה קשה, אחרי זמן מתרגלים והחיסכון הופך להוצאה נסבלת וחשובה במסגרת סל ההוצאות החודשי. במקביל, לא מומלץ לחסוך אם אתם במינוס מאחר והריבית שתשלמו על המינוס גבוהה.
  3. תשקיעו חלק מהיתרה הכספית שלכם בצורה מושכלת ואחרי בירור באיזה מסלול הסיכויים לתשואות חיוביות נמצאים לצדכם. תמיד כדאי להשאיר כסף נזיל בעו"ש או במסגרות שניתן לפדות את הכסף במהירות כדי שתוכלו להתמודד בקלות עם הוצאות בלתי צפויות.
  4. אם יש לכם אפשרות לרכוש מוצרים במסגרת קבוצתית או התאגדות של קבוצת אנשים נוספים אז כדאי לעשות זאת. ככל שתגיעו עם כוח קניה גדול יותר, כך תשיגו מחירים נוחים יותר.
  5. למדו את העמלות שאתם משלמים על כרטיסי האשראי, בחשבון הבנק, הריביות שאתם משלמים על הלוואות, והעמלות שאתם משלמים על הכספים שנמצאים בחסכונות והפוליסות אשר ברשותכם. מיקוח על העמלות יכול לייצר הפחתת הוצאות של אלפי שקלים בשנה, והפחתת עמלות ותשלום דמי ניהול לחסכונות והביטוחים הפנסיוניים יכול לחסוך לכם עשרות ואפילו מאות אלפי שקלים כאשר תפדו את הכספים בעתיד הרחוק.

 

אתם מוזמנים לקבל מידע נוסף דרך יועצי הקפטן שמחכים לכם באפליקציה