איך נכנסים באופן שקול לתחום ההשקעות?

ישנן מספר אלטרנטיבות שבהן תוכלו להשקיע את הכסף שלכם, כאשר האפיק המתאים עבורכם נגזר ממספר פרמטרים שכדאי להכיר. בין אם בחרתם להשקיע בשוק ההון המקומי או הגלובלי, בנדל"ן, בזהב, או כל השקעה אלטרנטיבית אחרת, לפני שאתם משקיעים תקראו הרבה, תלמדו מבעלי הניסיון, ותבינו שברגע שמקבלים מידע ממקורות נכונים, אין צורך לחשוש מלבצע בהדרגתיות את הצעד הראשון בעולם ההשקעות.

כמו בתחומי עניין אחרים, גם בעולם ההשקעות, לעיתים, הצעד הראשון הוא הצעד שהכי קשה לעשות. החשש לעשות טעויות ולהפסיד כסף שעבדנו קשה עבורו, חוסר הניסיון, הידע המועט, הסיכונים, כולם יכולים ליצור חומה דמיונית שמונעת מאיתנו לבצע את אותו הצעד. במקביל, המדדים של רוב שווקי ההשקעות מראים שבשנים האחרונות היה משתלם מאוד להשקיע את הכסף שלנו בשוק ההון ובשווקים האחרים, ולא להשאירו ללא תנועה משמעותית בבנק. כלומר, יתכן ואנחנו מפסידים משהו בכך שאנחנו לא מצטרפים ל'עגלת ההשקעות' שיצרה רווחים נאים למי שהצטרף אליה.

אז איך נכנסים לעולם ההשקעות, כיצד מבצעים את הצעדים הראשונים?

לפני הכל, חשוב לקפטן להגיד שאין ודאות בעולם ההשקעות, וכמו שניתן להרוויח כסף בהשקעות, ניתן גם להפסיד אותו. הסיכוי להרוויח הרבה כסף או מעט, ולסירוגין, להפסיד הרבה כסף או מעט, טמון גם במסלולי ההשקעה שבחרנו ורמת הסיכון שיש בהם. הקפטן ממליץ שבכל מקרה לפני שהתחלתם להשקיע בשווקים השונים, כדאי להגיע לרמת מוכנות והיכרות גבוהה עם השווקים בהם בחרתם להשקיע את הכספים ולהגיע לרמת הבנה גבוהה בהם. הקפטן ממליץ לכם לקרוא הרבה על ערוצי ההשקעה שאתם מעוניינים לבחון, לייצר סביבה מקצועית שאיתה ניתן להתייעץ וממנה ניתן לקבל תמיכה, להשקיע בהתחלה באופן הדרגתי כך שתוכלו לחוש את השוק ולא להמר באופן לא מחושב על שווקים שאינכם מכירים, לעבוד עם ממשק טכנולוגי נוח עבורכם, ועוד אספקטים שהקפטן תכף יפרט עליהם. ואחרי ההקדמה הזאת, הקפטן אומר במקביל, אל תתנו לפחד לשתק אתכם, לצד הפסדים שאתם תספגו בחלק מההשקעות שלכם, התנהלות נכונה תגדיל את הסיכוי שלכם להרוויח בהשקעות אחרות ולצאת ברווח כספי.

  1. ידע שווה כסף – לקרוא כמה שיותר חומרים על השוק אליו אתם מעוניינים להיכנס ושבו אתם מעוניינים להשקיע. תקראו מי השחקנים המרכזיים בו, מי המומחים ומובילי הדעה בתחום ותקשיבו להרצאות שלהם. קראו ספרות מקצועית וספרות העוסקת בתחום ההשקעות שמעניין אתכם. תעקבו אחרי חדשות אקטואליות.
  2. אל תחששו להירשם לקורס מקצועי – נכון, לא כל קורס באמת תורם, אבל יש כאלה שפשוט יציגו בפניכם באופן תיאורטי, ואף מעשי, כיצד כדאי להתנהל בשוק ההשקעות אליו אתם מעוניינים להיכנס. תעברו על הפורומים, קבלו מספר חוות דעת, ולאחר מכן שקלו לקחת קורס מקצועי מהאנשים המובילים בתחום.
  3. סביבה תומכת – תקפידו להקיף עצמכם באיש או אנשי אמון בעלי ניסיון שתוכלו להיוועץ בהם על עניינים טכניים ו/או על עניינים תוכניים הקשורים לשוק ההשקעות הרלוונטי עבורכם.
  4. תתחילו באופן מחושב ולא נחפז או נמהר – יתכן ועד שתלמדו את מחזוריות שוק ההשקעות שמעניין אתכם, כדאי יהיה להתחיל ולהשקיע בסכומי כסף נמוכים יותר ובסיכון נמוך יותר, גם אם זה אומר תשואה אפשרית נמוכה יותר. יש גם סימולטורים בהם אפשר לעשות השקעות דמה ולהבין על 'יבש' כיצד עולם ההשקעות עובד, ומה ההשלכות של השקעה בשוק השקעות כזה או אחר, מבלי להפסיד כסף (אך גם מבלי להרוויח כסף) ועל הדרך לצבור ניסיון.

הקפטן לא ממליץ לכם להכניס סכומי כסף 'שיחנקו' את חשבון העובר ושב שלכם, מאחר ומשברים פתאומיים בשווקים השונים – דוגמת הקורונה – יכולים לגרום לכם להפסיד כספים רבים ולמשוך את היתרה בהפסד גדול, ולגרום לכם להיות קצרים במזומנים. החיפזון מהשטן, אם בא לכם להמר, זה עניין שלכם, אבל אם בא לכם להגדיל את הסיכוי שלכם להרוויח כסף עליכם להתנהל באופן מבוקר ואחראי. אל תמהרו לסכן את הכסף שלכם ללא הידע והניסיון המתאים – לאורך זמן ישנה סבירות גבוהה שלא תרוויחו מכך.

בסופו של דבר, כולנו רוצים שהכסף יעבוד בשבילנו. בין בחרנו להשקיע בשנים האחרונות בנדל"ן מתוך מטרה לקבל שכר דירה ותשואה גבוהה על עליית ערך הדירות, בין אם בשוק ההון שבטווח הארוך הראה כי הוא נוטה לעלות עם תשואה מכובדת, בין אם במתכת יציבה כמו זהב, ובין אם בכל השקעה אחרת. כן, המציאות מראה שכדאי ללמוד את תחום ההשקעות ואף להיכנס אליו כאשר יש את הידע המספק. אל תחששו, תלמדו, תבינו, אל תעגלו פינות, לא מומלץ לסכן כסף שאין לכם או את הכסף ההכרחי לשגרת החיים של התא המשפחתי שלכם, אבל אפשר להרוויח סכומי כסף נאים כתוצאה מהבנה של אפשרויות ההשקעות השונות ומביצוע השקעות נבונות.