איך לקנות בסופר ולשרוד כלכלית

מכירים את זה שאתם קופצים לקניה קטנה בסופר? מקסימום 250 ₪ ובסוף יוצאים עם עגלה עמוסה שרוששה אתכם ב- 1,000 ₪ ולא הבנתם איך?

אז זהו!!  דעו שאתם לא לבד וזו מחלה של לא מעט משפחות שלא מתכננות את הרכישות הסופר באופן מושכל.

אז מה עושים?  לומדים!

צריך להבין כי הסופר אינו סתם מכולת שכונתית. סופר ממוצע מכיל למעלה מ 40 אלף פריטים שכל מוצר מונח על מדף מסוים במקום מאד מסוים מתוך מחשבה מוקפדת של בעלי הסופר שכל רצונו הוא שתיקנו ותיקנו הרבה.

הנה מספר דוגמאות להמחיש את דרכי הסופר לגרום לנו לקנות כמה שיותר מוצרים:

 1. כשישנה סחורה שהסופר רוצה להיפטר ממנה הוא יפרסם מבצע 1+1 בכל רחבי החנות. לא תמיד אנו צריכים שני מוצרים ולא תמיד המוצר זול. בעל הסופר מגביר כך מכירות ואילו אנו רוכשים מוצרים שלא תמיד אנו צריכים ועוד בכמות גדולה יותר.
 2. מוצרי היסוד הבסיסיים, תמיד אבל תמיד, לא יהיו בכניסה לסופר אלא בקצה השני מהכניסה. ולמה? כדי שתיאלצו לעבור ולהסתכל על כל מוצרי הסופר האחרים בדרככם למוצרי היסוד עם סיכוי שיגבר יצרכם ותקנו מוצרים שלא חשבתם כלל לרכוש.
 3. ועוד באותו עניין – מוצרי החלב והבשר יהיו רחוקים אחד מהשני. למה? שוב כדי שתאלצו לנדוד בכל רחבי הסופר ואולי תקנו משהו בדרך שלא תכננתם לקנות.
 4. החברות הגדולות במשק מאלצות את בעל הסופר להניח את מוצריהם במדפים בגובה העיניים – שתיראו אותם ולא את המוצרים המקבילים הזולים של היצרנים הקטנים.
 5. העגלות בסופר הינן ענקיות ביד מכוון – שתעמיסו כל טוב ולא תרגישו לא נעים שהעגלה ריקה.
 6. מבצעים ופיתויים בעמדת הקופה – לא באמת צריך אך כשעומדים זמן רב בקופה ( האם זה מכוון?) יצר הקניה שלנו גובר
 7. דוכני טעימות, מבצעים, מאפיה עם ריחות מגרים ועוד טריקים שנועדו לתכלית אחת בלבד – לגרום לכם לקנות עוד ועוד ועוד.

 

אז מה עושים?

ראשית לשנות חשיבה ולהבין שיש להיערך נכון לפני הנסיעה לסופר ולהבין שיש כאן שני אינטרסים שונים ומנוגדים: בעל הסופר רוצה שתקנו הרבה ולעומת זאת אתם צריכים לרכוש רק את מה שאתם באמת זקוקים לו.

עצות:

 1. תכינו רשימת קניות מבעוד מועד, היצמדו אליה ואל תקנו מה שאינו נמצא ברשימה. אם ראיתם מוצר שאתם רוצים ואינו נמצא ברשימה, תרשמו אותה לקניה בפעם הבאה.
 2. גם אם ראיתם מוצר במבצע. הכלל הוא שאם המוצר לא נמצא ברשימה כנראה אינכם באמת זקוקים לו.
 3. תעשו שיעורי בית מראש להשוואת מחירים. ישנם אתרי השוואות באינטרנט שיעזרו לכם למצוא את המוצרים הזולים בסופרים השונים.
 4. אין צורך לרכוש מוצרי מותגים שבדרך כלל יקרים יותר. לכל רשת יש את מוצרי מותג הבית שהינם זהים לחלוטין למוצרי המותגים ( אותו יצרן רק תווית שונה ). אז למה לשלם יותר על "
 5. תמיד תשוו מחירים לפי יחס ל- 100גרם. המחוקק מחייב את הסופר לרשום מחיר ל-100 גר' על מנת שתוכלו להשוות בין אריזות קטנות לאריזות גדולות. תיווכחו כי לעיתים קרובות אריזות גדולות או אריזות במבצע יקרות יותר בהשוואה זו לאריזות קטנות יותר..
 6. לא את הכל צריך לקנות בסופר. ירקות עדיף לקנות אצל הירקן או בשוק. בשר בקצביה ומוצרי הגיינה ברשתות הפארם. זה אולי לא נוח אבל בטוח יותר זול.
 7. אל תקחו ילדים לסופר. מחקרים מצאו שלקיחת ילדים לסופר מייקרת ב- 10% את חשבון הקניה.
 8. והעצה האחרונה – למה ללכת לסופר כשניתן היום לרכוש הכל באינטרנט עם משלוח הביתה. כך תימנעו משלל הפיתויים של הסופר ותיצמדו אך ורק לרשימה שהכנתם.

 

לסיכום: אם נבין שרכישה בסופר הינו צורך ולא בילוי ואם זה כך צריך לעשות זאת באופן ממוקד, קר ותכליתי לצרכים שלנו, נוכל לחסוך לא מעט כסף.

 

 

נכתב ע"י גיל יהלום, טל: 052-6704282, דוא"ל: gil@simnet.co.il

יועץ לכלכלת המשפחה וחבר הנהלת איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל

 

אודות אופיר שמואל

אופיר הצטרף למשפחת דן אנד ברדסטריט ב-2012 ומכהן כיום כמנהל מחלקת השיווק בחברה.

אופיר נושא עימו כ-15 שנות ניסיון בעולמות השיווק ומתמחה בניהול השיווק, תכנון ופיתוח אסטרטגיה תקשורתית, יחסי ציבור, שיווק במדיה הדיגיטלית, כתיבה וניהול אסטרטגיית תוכן, תקשורת פנים ארגונית ועוד.

במסגרת תפקידו כתב וניהל תכנים ומאמרים רבים בתחומי ניהול סיכוני אשראי, גיבוש אסטרטגיה שיווקית, BIG DATA, ניהול הזדמנויות עסקיות, שיווק B2B ואיתור לקוחות פוטנציאליים, ועוד.

בנוסף, מרצה בנושא שיווק אפקטיבי ופתרונות מידע אפקטיביים בעולמות ה-B2B, במסגרת כנסי חברה ופורומים לעסקים קטנים ובינוניים.

בתפקידו הקודם בדן אנד ברדסטריט, שימש כמנהל תקשורת שיווקית.

בוגר תואר ראשון (B.A) בתקשורת, יצירה וביקורת, במכללה האקדמית ספיר.

ליצירת קשר
לינקדאין

לכל הכתבות מאת אופיר שמואל